Wycieczka rowerowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym. By jednak mieć możliwość takiego wyjazdu, trzeba oczywiście posiadać rowery. Wybór na rynku jest naprawdę duży, więc warto się dobrze zastanowić, jaki model kupić dla każdego z członków rodziny. Później można pojechać na przykład za miasto czy chociażby po prostu do parku wypocząć.

Rowerki dla dzieci i dla dorosłych – jakie wybrać

rowerek dla dzieciWybór rowerów dla dzieci nie jest taki prosty. Należy wziąć pod uwagę wysokość dziecka, wiek, wagę. Jeśli dziecko jest jeszcze malutkie, to konieczny może być zakup rowerka z czterema kółkami zanim nauczy się jeździć na normalnym. Najlepszy będzie taki, w którym kółka są odkręcane. Będzie wówczas można je odczepić, kiedy dziecko będzie już umiało utrzymać się na nim samo. Wyjątkowo małe dzieci można zaopatrzyć w jeździk. Oczywiście takim pojazdem nie można pojechać w dalszą wycieczkę, ale po chodniku do parku, czemu nie? Niech mały od czasu także ma frajdę ze swojego pojazdu. Wtedy jednak wskazane jest, żeby przynajmniej jeden dorosły pilnował maluszka. Na wspólną dłuższą wycieczkę trzeba będzie jeszcze poczekać. Młodzież oczywiście może mieć już zwykłe rowery, normalnych rozmiarów. Można jeszcze wybierać ich rodzaj, w zależności od przeznaczenia. Do rodzinnej jazdy możemy wyróżnić rowery:

  • górskie
  • miejskie
  • szosowe
  • trekkingowe
  • fitness
  • fatbike

Istnieje jeszcze co najmniej kilka rodzajów, ale to są te najczęściej spotykane. Przeciętna osoba nie rozróżnia wszystkich tych typów rowerów. Przeważnie dla dzieci kupowane są po prostu rowery górskie. Przyjęło się, że na I Komunię Świętą takie się dostaje. Nadają się do jeżdżenia po różnych terenach i mogą naprawdę długo wytrzymać przy średniej eksploatacji. Przyjemnie można się nimi poruszać w terenie poza miastowym, jak i w mieście. Nie będę teraz opisywać każdego z rodzajów, ale warto zapoznać się z ich specyfiką samodzielnie przed zakupem. Każdy typ oczywiście występuje w różnych cenach i co innego jest w nim kluczowe. Warto dobrać sobie taki, który potem wykorzystasz zgodnie z przeznaczeniem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru elektrycznego

nowy rower elektrycznyPodczas zakupu właściwego roweru trzeba zwrócić uwagę na specyfikację techniczną i wykonanie. Najlepiej, jeżeli się na tym nie znasz, to poradź się eksperta albo poczytaj, co jest ważne podczas zakupu. Nie wiedząc, co decyduje o jakości roweru, możesz się bowiem łatwo naciąć. Jest to jeszcze ważniejsze w momencie, kiedy planujesz zakup rowerów używanych. Wiedz, na co zwrócić uwagę podczas oględzin, żeby nie okazało się, że zaraz wszystko będzie trzeba wymieniać. Kluczowa pewnie będzie dla ciebie także cena. W granicach tysiąca złotych da się już kupić nowy rower praktycznie z każdego z wymienionych wyżej rodzajów. Na rodzinne wycieczki zazwyczaj wybierane są te górskie, ale dla fanów na przykład podróżowania po mieście, lepiej wybrać rower miejski. Dzięki używaniu modelu zgodnie z przeznaczeniem, prawdopodobnie będzie mógł on posłużyć znacznie dłużej, a komfort jazdy na pewno będzie większy.

Rowery Focus jako alternatywa dla zwykłych rowerów

rower elektryczny z wygiętą ramąCiekawą alternatywą dla zwykłych rowerów są rowery elektryczne. Nie jest to stricte rodzaj roweru jak te podane powyżej, ponieważ elektryczne mogą być zarówno górale, jak i rowery miejskie. Cała różnica polega na tym, że rower elektryczny ma zamontowany specjalny silnik, który ułatwia poruszanie się nim. Nie trzeba tak mocno pedałować, bo ma się wspomaganie. Te rowery nadają się więc świetnie dla osób, które nie mogą wykonywać dużego wysiłku. Będą się sprawdzać również dla osób starszych, jeżeli chce się pojechać na wyprawę z dziadkami. Idealne dla osób, które chciałyby pojeździć, ale nie mają wprawy. Dzięki temu podczas wycieczki tak bardzo się nie zmęczą, a zażyją trochę zbawiennego ruchu. Warto sprawić taki rower osobom, które chciałyby pojeździć, a boją się, że nie dadzą rady.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

  • Twoja-przygoda.pl – sklep internetowy oferujący jeździki i rowerki dla dzieci
  • Sklepebike.pl – sklep online sprzedający elektryczne rowery focus
  • Bikeworld.pl – największy w Polsce internetowy portal rowerowy

Podsumowanie

Zakup rowerów dla rodziny wiąże się z odrobiną zachodu, ponieważ trzeba trochę rozejrzeć się w możliwościach rynku. Dobrze jest jednak poświęcić na to trochę więcej czasu i mieć pewność, że zakupione rowery się sprawdzą.