Szwalnia jest zakładem gdzie odbywają się usługi krawieckie oraz produkuje się odzież. Odzież ta produkowana jest z tkanin lub innych wyrobów włókienniczych. Jak w każdym zakładzie, także i w tym muszą znaleźć się niezbędna urządzenia oraz przedmioty, które ułatwią pracę.

Czy siruba maszyna nadaje się do szwalni?

maszyna stebnówkaOczywiście najważniejszym urządzeniem w szwalni jest maszyna. Maszyna do szycia jest urządzeniem, dzięki któremu połączymy ze sobą dwa materiały. Połączenie jest możliwe dzięki szwu z nici. W szwalniach bardzo popularne są maszyny typu siruba. Siruba maszyna może kontrolować napęd elektryczny. Jeśli osoba jest doświadczona to przy pomocy tejże maszyny wykona skomplikowane wzoru oraz hafty. Poza tym maszyny siruba charakteryzują się małymi rozmiarami, a więc w szwalniach lub tez w domach nie zajmą za dużo miejsca. Praca na nich jest łatwa W przypadku cięższych materiałów, lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie maszyny siruba overlock. Maszyna ta przede wszystkim jest większa, poza tym założymy na nią większą ilość nici. Także jak widać, zależnie jakie szwalna wykonuje prace, z jakimi materiałami i jakie ma zlecenia stosuje się różne rodzaje maszyn do szycia.

 

Panele akustyczne w szwalni

panele akustyczneWiadomo, jeśli w szwalni pracuje wiele maszyn, to poziom hałasu jest wysoki. Jeśli taka szwalnia znajduje się w sąsiedztwie domów, albo co gorsza jest prowadzona w mieszkaniu, to warto jest ją wyposażyć w odpowiednie wyciszenie. Dobrym pomysłem mogą być panele akustyczne. Nie tylko one spełniają swoja funkcje, ale także świetnie wyglądają i prezentują się na ścianie. Panele akustyczne można podzielić na:

 • maty piramidki
 • maty samoprzylepne
 • maty falowane
 • maty z aluminium
 • maty gładkie
 • panele RB
 • absorbery
 • filc

Głównym zadaniem paneli jest pochłanianie oraz rozpraszanie dźwięku. Zamiast paneli można zastosować specjalną piankę. Taka pianka wygłuszająca wyrównuje ciśnienie akustyczne w pomieszczeniu. Jeśli szwalnia jest o dużej powierzchni to lepszym rozwiązaniem właśnie będzie taka pianka. Poza tym ważna cecha pianki wygłuszającej jest jej trudno palność. Pianek wygłuszających jest kilka rodzajów, jak na przykład: pianki poliuretanowe, pianki kauczukowe czy pianki gumowe.

Odkurzacz centralny w szwalni – dobry pomysł?

odkurzanie centralnePodczas pracy w szwalni, bardzo często powstaje wiele małych ścinek, które często bardzo trudno jest posprzątać. Dlatego jeśli szwalnia jest na skale przemysłową, to dobrym pomysłem będzie odkurzanie centralne. W takim przypadku nie będzie trzeba za każdym razem przenosić odkurzacza, a wystarczy ze ściany wyjąć specjalną rurę, która może mieć długość nawet dziewięciu metrów. Odkurzacze centralne są wyposażone w specjalne filtry, przez co szkodliwe bakterie i drobnoustroje nie dostają się do pomieszczenia. Cały brud z szwalni jest gromadzony w jednym zbiorniku. Zbiornik ten jest bardzo duży, więc wystarczy wymieniać go z dwa/trzy razy w roku. Odkurzacz centralny w dużej szwalni na pewno ułatwi pracę, oraz sprawi, że zachowanie porządku będzie łatwiejsze.

 


Źródła informacji związanych z tematem:

 • Egospodarka.pl – portal internetowy poświęcony biznesowi i gospodarce
 • Akustik Projekt – strona internetowa firmy sprzedającej piankę wygłuszającą
 • Siruba.pl – strona internetowa prezentująca maszyny siruba overlock
 • Odkurzaj.eu – witryna internetowa firmy oferującej odkurzanie centralne

Podsumowanie

Szwalnie są miejscami, gdzie przede wszystkim potrzebne są maszyny do szycia. Poza tym także warto zadbać o komfort pracy oraz o porządek. Także jeśli szwalnia znajduje się blisko zabudowy, warto odpowiednio ja wyciszyć.