Wiele osób ma dylemat podczas wyboru miejsca zamieszkania, czy wynajmować mieszkanie, apartament, czy inwestować w budowę domu. Każda opcja ma swoje zalety, jak i wady.

Budowa domków drewnianych całorocznych

Drewniany domJednym z rozwiązań budowy własnego domu są domki drewniane całoroczne. Takie domki może być wykonany w każdym stylu czy to nowoczesnych, czy tradycyjnym. Ścianę buduje się na podkładce z papy. Pomiędzy deskami umieszcza się izolację, która ma za zadanie ocieplać dom. W przypadku domków drewnianych letniskowych nie ma potrzeby umieszczania tak grubej warstwy ocieplenia. W przypadku domów całoroczni współczynnik przenikania ciepła nie może być większy od 0,2 W/(m·K). W przypadku domków letniskowych współczynnik ten może wynosić 0,28 W/(m·K). Zależnie czy domek ma piętro, czy tez nie konstrukcja stropu jest różna. W przypadku domku parterowego stropodach jest wykonywane z belek, pomiędzy którymi umieszcza się izolację termiczną. Na izolację układa się płytę, najczęściej MFP. Na to układa się izolację paroprzepuszczalną. Na to układa się konstrukcję, na której układa się pokrycie dachowe. W przypadku domów piętrowych można podobnie wykonywać dach. Stropy pomiędzy piętrami wykonuje się z belek drewnianych pomiędzy którymi, podobnie jak w przypadku stropodachu umieszcza się wełnę mineralna. Na nią umieszcza się płytę, na której można układać podłogę.

Szkieletowa budowa domów drewnianych

Dom z drewnaTechnologia szkieletowa jest najbardziej popularną technologią budowy domów drewnianych. Podczas budowy wykorzystuje się drewno suszone. Drewno, które wykorzystuje się podczas budowy powinno być trwałe i wytrzymałe. Poza tym powinno się je impregnować w celu zabezpieczenia go przed szkodnikami, jak i pleśnią. Belki powinny posiadać certyfikaty CE i spełniać wszystkie normy. Budowa domów drewnianych metodą szkieletową polega na ustawianiu belek, a następnie dostawianiu ścian, które bardzo często są płytami OSB. Na płyty stosuje się izolację termiczną, która może być styropianem lub wełną mineralną. Osobiście polecam do ocieplania domów styropian, ponieważ wełna mineralna jest materiałem, który chłonie wilgoć. Podłogi w takich domkach stanowią wylewki betonowe lub anhydrytowe. Zamiennie stosuje się drewniane podłogi wykonywane na legarach. Podłoga na piętrze jest wykonywana z płyt OSB. Dachy w takich domach są drewniane, najczęściej jest to system krokwiowo-jętkowy. Jednak może także być wykonany w systemie:

  • płatwiowa,
  • wiązarów kratowych,
  • wieszarowym,
  • jętkowym,
  • płatwiowym-jętkowym,
  • płatwiowym-kleszczowym.

Na konstrukcję dachu można kłaść dowolne pokrycie dachowe.

Zalety wynajmowania apartamentów

ApartamentWynajem apartamentów jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią dużo wolnej przestrzeni w swoim mieszkaniu, którą można urządzić po swojemu. Wnętrza apartamentów są urządzone w sposób gustowny. W zamian, niestety za wysokie opłaty dostaje się ogromne miejsce do mieszkania. Zaletą mieszkania w apartamencie, jest fakt, że taki lokal znajduje się w prestiżowej lokalizacji. Podczas wyboru odpowiedniego apartamentu do wynajęcia warto sugerować się opiniami osoby znającej się na tym, czy agenta nieruchomości.

Jakie są apartamenty do wynajęcia w Krakowie?

Apartament do wynajęcia w Krakowie, ale również w innych miastach powinien spełniać pewne wymogi. Pierwszym z nich jest podział takiego lokalu na strefę dzienną oraz sypialnianą. Również istotny jest metraż, taki aparatownia nie powinien być zbyt mały oraz jego wysokość nie powinna być mniejsza od trzech metrów. Apartament charakteryzuje się wolnymi przestrzeniami w pomieszczeniu. Poza tym lokal ten powinien znajdować się w budynku, który znajduje się centrum miasta w prestiżowej dzielnicy. Budynek, w którym znajdują się apartamenty powinien spełniać określone wymagania. Powinna znajdować się w nim recepcja, ochrona, monitoring. Takie budynki bardzo często posiadają swój basen oraz swoją siłownię przeznaczoną tylko dla mieszkańców.


Więcej informacji na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Decyzja, czy zdecydujemy się na budowę domu, czy na wynajem apartamentu zależy tylko i wyłącznie od nas. Przed tak istotnym wyborem należy się dobrze zastanowić, ponieważ bardzo często jest to decyzja na całe życie.