Decydując się na zamontowanie przed swoim domu tarasu drewnianego, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Głównie odnoszą się one do jego wykończenia, które jest niebywale ważne. Oczywiście nieodpowiednie zakończenie budowy tarasu może kosztować nas dodatkowa pracę i pieniądze.

Tarasy – jaki będzie najlepszy

taras drewnianyKiedy mamy już wykończony dom, zależy nam na tym, aby z zewnątrz wyglądał tak samo atrakcyjnie. Dobrym pomysłem, na to jak osiągnąć taki efekt będzie wybudowanie tarasu. Jednak jaki rodzaj tarasowej nawierzchni wybrać, aby była najlepsza i jak wykończyć nasz taras, żeby był trwały. Mamy do wyboru tarasy:

  • drewniane
  • kompozytowe
  • z kostki brukowej
  • murowane
  • z kamienia

W Kołobrzegu możemy zaobserwować użycie każdego z wyżej wymienionych rodzajów. Wybierając odpowiedni rodzaj nawierzchni dla nas, musimy przemyśleć jaki taras będzie dla nas najbardziej funkcjonalny. Jaki materiał okaże się najbardziej trwały i na jaki możemy sobie pozwolić jeśli chodzi o jego cenę. Porównując tarasy kompozytowe z tymi drewnianymi, na pewno te z drewna są bardziej absorbujące biorąc pod uwagę okresowa konserwację jak i również założenie. Montaż podłóg drewnianych jest bardzo czasochłonny i kosztuje nas wiele pracy. Aby założyć ja prawidłowo musimy posiadać konkretną wiedzę. Utrzymanie czystości tarasu z drewna nie jest łatwe, a trwałość desek tarasowych z drewna jest najmniejsza z wszystkich dostępnych rozwiązań. Te tarasy z kamienia czy murowane są przede wszystkim trwałe na długie lata. Jednak nie dają wrażenia ciepła a są również bardzo twarde, w przeciwieństwie do drewnianych i kompozytowych tarasów.

Deski kompozytowe – dobra alternatywa dla drewna

deski kompozytoweOkazuje się, że co raz więcej ludzi decyduje się jednak na wybór tarasu kompozytowego. Główne czynniki, które decydują o rosnącym nimi zainteresowaniu to przede wszystkim cena i trwałość. Te dwa czynniki bowiem nie zawsze idą w parze. Boimy się brać rzeczy tańsze w obawie przed ich wadliwością. W tym przypadku niższa cena oznacza wysoką jakość. Deski kompozytowe są łatwiejsze do zamontowaniu niż te drewniane. Przede wszystkim nie wymagają wykonania izolacji. Jednak również z tego względu wylewka wykonana pod taras musi być idealnie równa, aby taras spełniał swoje funkcje. Wygląd desek z kompozytu nie odbiega zbyt wiele od wyglądu drewna egzotycznego, jeśli jednak porównamy je z deskami drewnianymi nie mają żadnych słojów, są jednolite. Ulegają na pewno szybszemu blaknięciu na słońcu. Oczywiście całość powinna się uzupełniać, dlatego od tego jaki wybierzemy materiał na podłogę naszego tarasu będzie uzależniony rodzaj naszego ogrodzenia. Bez dwóch zdań do tarasu drewnianego najlepiej pasuje ogrodzenie kute, wykonywane w bardzo wysokiej jakości w Warszawie. Należy zatem się zastanowić jaki wybór będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Balustrady jako ważny element dodatkowy

balustrady kuteKiedy mamy już ściśle określony rodzaj materiału jaki wybierzemy na swój taras, a prace montażowe i wykończeniowe przebiegają bez zakłóceń, warto wziąć również pod uwagę zamontowanie balustrad. Ten element również będzie uzależniony o tego jaki taras wybudowaliśmy, bo każdemu z nas zależy, żeby wszystko tworzyło jedną całość. Możemy wybierać pośród balustrad szklanych, drewnianych metalowych lub z oryginalnych połączeń. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki jakimi jest trwałość, estetyka, łatwość utrzymania czystości na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie balustrada metalowa, ewentualnie z drobnymi szklanymi wstawkami. Balustrady drewniane są zdecydowanie najtrudniejsze w utrzymaniu i tak samo jak tarasy, wymagają specjalnej konserwacji. Natomiast szklane balustrady zastosowane na zewnątrz przy tarasie drewnianym, mogą zniwelować dawane przez drewniane deski wrażenie ciepła i przytulności.

 


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Vip-parkiet.pl – strona internetowa firmy oferującej montaż podłóg drewnianych w Kołobrzegu
  • Thermofloor.pl – witryna internetowa firmy wykonującej elewacje drewniane
  • Furtownia.pl – strona internetowa zakładu z Warszawy tworzącego ogrodzenia kute

Podsumowanie rozważań

Niezależnie od tego na który rodzaj tarasu się zdecydujemy dobrze będzie uzupełnić wygląd naszego przydomowego podwórka odpowiednim ogrodzeniem. Dobrym rozwiązaniem i połączeniem mogłoby być wybranie tarasu drewnianego z efektem estetycznym jaki daje elewacja drewniana.