Każda mama doskonale wie kiedy zmienić półbuty skórzane na botki damskie. Zasady ubioru, które dotyczą dorosłych, powinny być stosowane w odniesieniu do dzieci, bowiem mechanizm termoregulacji organizmu maluszka działa bardzo podobnie jak u dorosłego człowieka. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Jakich?

 

odzież dla dzieciOKRES JESIENNO-ZIMOWY

W chłodne dni powinno się ubierać dziecko nieco cieplej niż siebie. Organizm małego dziecka ulega wychłodzeniu znacznie szybciej niż u dorosłych. Dzieje się tak ponieważ u każdego maleństwa powierzchnia skóry jest bardzo duża, w momencie gdy odniesiemy ją do masy ciała. Odprowadzanie ciepła jest zatem szybsze.

Bezwzględnie należy pamiętać o

  • czapeczce,
  • ciepłych skarpetkach,
  • odpowiednim obuwiu

najwięcej ciepła ucieka przez głowę i stopy. Dobrą praktyką jest ubieranie dziecka na tzw. cebulkę. Polska pogoda, zwłaszcza w okresie jesiennym, jest bardzo nieprzewidywalna i temperatura może ulec znacznemu wzrostowi dosłownie w ciągu kilku chwil. Nie należy zapominać, że przegrzanie organizmu maleństwa może być tak samo niebezpieczne jak jego wychłodzenie, o ile nie bardziej. Ubranie na cebulkę daje możliwość szybkiego zdjęcia jednej warstwy odzieży. W okresie jesiennym należy stosować zasadę ubierania dziecka stosownie do aktywności. Jeżeli nasze maleństwo preferuje spacer na własnych nóżkach, a nie na rękach mamy, możemy ubrać je nieco „lżej”.

zimowe ubranka dla dzieciNajwiększe wyzwanie pod względem doboru ubranka stanowi zima. Przed wyjściem na zimowy spacer, obowiązkowo należy sprawdzić czy dziecko ma suchą pieluszkę. Wilgoć może doprowadzić do przeziębienia organizmu, zatem zawsze należy dbać aby dziecko miało sucho. Zimą należy dziecku zakładać znacznie cieplejszą czapeczkę niż ta, którą używaliśmy jesienią. Ważne jest aby czapka odpowiednio przylegała do czoła i uszu. Zbyt cienka czapka może być przyczyną przewiania zatok i w konsekwencji – ich stanu zapalnego.

Odzież niemowlęca powinna być wykonana z „oddychających” materiałów. Unikać należy wszelkich włókien syntetycznych. Na body zawsze należy zakładać pajacyk. Jeżeli będzie uszyty z polaru, możemy nie zakładać już dodatkowych kaftaników, jednak w przypadku pajacyków wykonanych z bawełny warto pomyśleć o dodatkowej warstwie, którą może być bluzka. Wierzchnią warstwą powinien być ciepły kombinezon. Najbardziej praktyczne wydają się być kombinezony jednoczęściowe. Na rajstopy zawsze należy zakładać ciepłe skarpetki.

 

wiosna dzieckoOKRES WIOSENNO-LETNI

Topniejące śniegi zawsze oznaczają, że wielkimi krokami zbliża się jedna z bardziej zdradliwych pór roku. Deszcz, wiatr, słońce – każde z tych zjawisk może wystąpić w ciągu jednego dnia, zatem rozsądnie będzie stosować podobne zasady ubioru, jak w porze jesiennej. Zatem ubieramy naszego maluszka na cebulkę.

Wiosną nadal należy zakładać dziecku body, które będzie chroniło brzuszek i plecki przed przewianiem. Na body bez rękawków należy założyć pajacyk, jeżeli natomiast wybraliśmy body z rękawkami, wystarczą śpioszki. Na stópkach powinny znaleźć się wygodne bawełniane skarpetki. Kolejną warstwą powinna być ciepła bluza lub sweterek. Warto ubrać dziecku rozpinaną bluzę polarową, którą w razie potrzeby można będzie szybko zdjąć. lato dzieckoNiemowlakowi należy założyć także kombinezon, przy czym nie musi, a nawet nie powinien, być to już kombinezon puchowy. Nie należy zapominać o czapeczce.

Latem należy stosować prostą zasadę – ubieramy dziecko w tyle samo warstw, co mamy na sobie i dodajemy do tego jeszcze jedną. Nie należy jednak przesadzać, gdyż przegrzanie organizmu będzie miało poważne następstwa. Podczas snu organizm szybciej traci ciepło, więc warto mieć ze sobą lekki, przewiewny kocyk. Latem wart zdjąć maleństwu pieluszkę, przynajmniej na kilka chwil. Pozwoli to uniknąć bolesnych odparzeń.

 


 

dzieciŹródła:

 


 

dzieckoTegoroczne lato dobitnie udowodniło jak szybko mogą zmieniać się temperatury, zatem wybierając się na spacer, należy zabrać dodatkową bluzę lub sweterek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *