W dobie ostatnich lat znacznie wzrasta trend na bycie „EKO”, zwracamy uwagę nie tylko na to co kupujemy, ale przywiązujemy wagę do tego w jaki sposób dany produkt powstaje na rynku oraz do drogi jego powstawania. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na przód wychodzą również hodowcy zbóż i roślin uprawnych stosując nawozy naturalne.

Pozytywny wpływ nawozów naturalnych na jakość upraw

rozrzutniki do obornikaDo nawozów organicznych możemy zaliczyć m.in. torf, kompost, korę, nawozy typu zielonego oraz obornik. Stosowanie nawozów organicznych pozwala na wzbogacenie składników gleby pod względem miko i makroelementów, zwiększa jej warstwę próchniczną, przez co uprawy w naturalny sposób mamy szansę osiągnąć wydajne rezultaty zasiewów. Jeżeli chodzi o uprawę zbóż w gospodarstwach rolnych poza obecną na rynku szeroką ofertą nawozów syntetycznych typu saletra czy mocznik, zaleca się stosowanie nawozów organicznych typu obornik. Celem uzyskania jak najlepszych efektów w trakcie hodowli zbóż stosuje się rozrzutniki do obornika, które nie tylko ułatwiają aplikację nawozu na tereny uprawne, ale również zapewniają jego równomierne rozprowadzenie. Istotne jest, aby stosowanie nawozów organicznych było adekwatnie dobrane do rodzaju gleby uprawnej. Przykładowo na glebach piaszczystych (lekkich) operatywnym terminem do nawożenia pól uprawnych będzie wczesna wiosna, natomiast jeżeli chodzi o gleby ciężkie- takie jak gliny lub iły optymalna będzie późna jesień. Na glebach ciężkich rośliny rozwijają się trudniej, ponieważ ich struktura ogranicza w znacznym stopniu dostęp wody i powietrza, dlatego poza stosowaniem nawozów organicznych warto również rozważyć zastosowanie dodatkowo nawozów sztucznych, aby zniwelować problemy związane ze wzrostem zbóż.

Nawozy naturalne to zdecydowanie jedne z najlepszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań rozwiązań jeżeli chodzi o użyźnianie gleby pod uprawy. Ich stosowanie pozytywnie wpływa na wzrost zasiewów a jednocześnie nie powoduje szkodliwych zmian w środowisku.