Sytuacja na polskim rynku pracy sprawia, ze wiele osób zarówno w młodszym jak i starszym wieku zmuszona jest dokształcać się lub przekwalifikowywać się. Fakt ten sprawia, że w Polsce jest całkiem spore zainteresowanie ofertą szkół dla dorosłym, jednak i konkurencja w tym sektorze jest dość spora, co za tym idzie aby rekrutacja na dany semestr była efektywna konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków.

Szkoły policealne – zalety i oferta

Szkoła policealnaSzkoły policealne jest to specyficzny rodzaj szkół w polskim systemie edukacyjnym, aby móc się do niej zapisać, należy mieć wykształcenie średnie, jednak nie trzeba mieć zdanej matury, co sprawia, że oferta takich szkół może być niekiedy nawet konkurencja do oferty szkół wyższych? Dlaczego? Ponieważ polski rynek przesycony jest osobami z wyższym wykształceniem, a zapotrzebowanie jest zwykle na osoby, które mają rzeczywiste zdolności praktyczne a nie teoretyczna, A właśnie umiejętności praktycznych w największym stopniu uczą szkoły policealne i to jest ich największym atutem. Wśród tego typu placówek wyróżnić można:

 

  • szkoły policealne publiczne
  • szkoły policealne niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych
  • szkoły policealne niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych

 

Co jeszcze oferują nam szkoły policealne?

Szkoła policealnaPonadto szkoły policealne oferują możliwość nauki w dwóch trybach: rocznym i dwuletnim, jednak tylko po ukończeniu nauki w cyklu dwuletnim możliwe jest podejście do państwowego egzaminu zawodowego. Warto również wiedzieć, że ten sposób nauki często określany jest mianem studiów zawodowych. Na popularność szkół policealnych wpływa również zmiana sposobu myślenia Polaków o placówkach tego typu. Obecnie przestają one być już postrzegane jako te najgorsze, które właściwie nie reprezentują żadnego poziomu. A za to obecnie uważa się je za miejsca, które dają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i co za tym idzie możliwość wyróżniania się na rynku pracy. Dodatkowo atutem tego typu placówek jest to, że mają one bardzo bogata ofertę, dostosowaną do obecnych potrzeb rynku pracy.

 

Szkoły policealne zabiegają o słuchacza – promocja – roll up, druk offsetowy

ReklamyZapotrzebowanie na usługi szkół policealnych jest wprawdzie bardzo duże, ale zainteresowanie Polaków ofertą tego typu placówek sprawiło, że tego typu punktów na polskim rynku pojawiło się bardzo wiele, a co za tym idzie konkurencja w tym sektorze jest bardzo duża. Szkoły starają się pozyskać nowych słuchaczy organizując różnego rodzaju akcje promocyjne oraz reklamując się, zwykle w dość tradycyjne sposoby, czyli rozdając drukowane ulotki czy na holach uczelni czy szkól średnich rozstawiając roll-upy reklamujące ofertę danej szkoły. Zabiegi te maja pomóc w zdobycie potencjalnego klienta/ucznia. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę my jako słuchacze? W pierwszej kolejności warto sprawdzić jaką ofertę ma dana szkoła, czy znajduje się tam nie tylko taki kierunek, który nas zaciekawił, ale i taki który daje kwalifikacje do wykonywania zawodu na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Kolejnym elementem jaki powinniśmy sprawdzić jest to czy szkoła jest publiczna lub czy ma uprawnienia takiej szkoły. Placówki, które nie posiadają takich uprawnień nie maja możliwości wystawiania legitymacji, które dają zniżki oraz nie mogą one wystawiać certyfikatów na drukach MEN. Dodatkowo warto sprawdzić także jaką opinie co do jakości kształcenie ma dana szkoła, w tym celu zwykle najlepiej zapoznać się z opiniami znajdującymi się różnych forach internetowych. Zweryfikowanie tych wszystkich elementów, pozwoli wybrać placówkę, której oferta będzie nas zadowalać oraz taką po której ukończeniu zdobędziemy niezbędne kwalifikacje.


Po więcej informacji zapraszam na strony:


Kilka słów na koniec:

Zainteresowanie oferta szkół policealnych w Polsce sprawiło, że tego typu placówek pojawiło się bardzo wiele, co sprawiło, ze i konkurencja między nimi wzrosła i muszą one zabiegać o potencjalnych słuchaczy, fakt ten jednak jest korzystny dla samych zainteresowanych edukacją w takich placówkach, ponieważ dzięki temu oferta szkół policealnych jest bardzo bogata i często aktualizowany by być jak najlepiej dostosowaną do potrzeb rynku pracy, a co za tym idzie by być atrakcyjną dla słuchaczy.