Hartowanie szkła sprawiło, że stało się ono docenianym materiałem do dekoracji domu, nie tylko w postaci szklanych dekoracji. Dzięki zwiększeniu wytrzymałości mechanicznej szkła, stało się ono pożądanym materiałem na schody, balustrady, fronty mebli czy nawet panele ścienne. Dodatkowo szerokie możliwości jego upiększania z pewnością wzmacniają jego walory i wzbudzają coraz większe zainteresowanie klientów.

Panele szklane w domu

panele szklaneOstatnimi czasy, praktycznie w każdej nowoczesnej kuchni możemy spotkać się z umiejscowionymi na ścianie nad blatami kuchennymi panelami szklanymi. Są to tafle hartowanego szkła, o grubości od 4 do 6 mm, docinane pod wymiar dla każdego klienta z uwzględnieniem otworów na elementy instalacji elektrycznej jak gniazdka. Brzegi szkła szlifowane są na połysk w trapez. Następnie tak przygotowane panele umieszczane są na ścianie. Do wyboru mamy trzy sposoby montażu szkła:

  • na szynach
  • na śrubach lub dystansach
  • na klej

Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko ze względu na panującą modę w dziedzinie aranżacji pomieszczeń, ale także z racji praktyczności. Obróbka szkła uodparnia je na zarysowania, środki chemiczne, a także temperaturę. Dodatkowo materiał ten jest prosty w utrzymaniu w czystości, co jest niezwykle ważne szczególnie w kuchni, gdzie ściana najczęściej narażona jest na tłuste plamy z jedzenia, trudne do usunięcia z fug pomiędzy kafelkami, a całkowicie nie do wybawienia z tapet.

Grawerowanie laserowe szkła

grawerowanie laseroweGrawerowanie to jedna z najstarszych metod zdobienia wyrobów z metalu, drewna czy szkła. Jest to wykonywanie wgłębień o różnej głębokości, kształtach, wgłębieniach na powierzchni materiału, mogą to być wzory, grafiki czy litery. Obecne grawerstwo do swojej pracy wykorzystuje laser, usługa ta jest już tak popularna, że nie będziemy mieli problemu z znalezieniem zakładu poza Warszawą. Jest to najmniej pracochłonna technika wykonywania graweru. Dużą zaleta urządzeń laserowych, jest to, że dzięki nim można nanieść na materiał nawet najdrobniejsze zdjęcia czy grafiki, tak jak w przypadku nadruku, jednak uzyskany obraz jest jednokolorowy (zwykle ma kolor zmatowionego szkła), a dodatkowo lekko wyżłobiony. Poza grawerowaniem, szkła można je również zadrukować tzw. termodrukiem. Profesjonalnie technikę tą nazywa się hot-stamping’iem. Jest to technika druku przy zastosowaniu folii hot-stampingowej oraz matryc wypukłych, polega ona na przeniesieniu warstwy farby drukarskiej, z matrycy na przedmiot za pomocą stempla. Efektem końcowym jest obraz wklęsły.

Grafika na szkle wykonana laserem

grafika na szkleInną popularną metodą dekoracji szkła jest laminowanie. Technologia ta polega na połączeniu w obróbce termicznej i próżni kolejno występujących po sobie warstw:

  • szyby hartowanej typu OptiWhite lub float
  • warstwy dekoracyjnej
  • folii aluminiowej
  • spodniej warstwy zabezpieczającej z PCV lub drugiej szyby

Materiał dekoracyjny może tworzyć drukowana grafika, będąca wybranym przez nas zdjęciem, reprodukcją obrazu czy wzorem tapetowym, tkanina bądź fornir. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierany sposób ozdoby szkła przeznaczonego do wykończenia ścian pomieszczeń. Rozwiązanie takie, zastosować można nie tylko w kuchni, ale także w łazience, pokoju, obiektach publicznych czy gabinetach. Poza tym panele szklane często nakłada się na drzwi, jest to zdecydowanie bardziej atrakcyjne rozwiązanie niż drzwi szklane. Dodatkowo szkło z grafiką można ujrzeć na przesuwanych drzwiach dużych szaf.

Szkło laminowane i lacobel

panele lacobel w domuJest to tzw. szkło lakierowane, jednokolorowe z grupy float, będące niemal idealnie gładkie. Szkło po stronie koloru pokrywa się kolorowym lakierem, posiadającym ochronę UV, aby zmniejszyć ryzyko wyblaknięcia koloru. Do uzyskania lakierowanego szkła wykorzystuje się technikę sitodruku lub walcową. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią krzykliwych wzorów. Poza tym do wyboru mamy także szkło matowe, powstające z przeźroczystego szkła typu float czy OptiWhite na skutek trawienia chemicznego, w efekcie którego jedna z powierzchni szkła staje się lekko porowata i matowieje. Innym sposobem na uzyskanie mlecznej barwy szkła jest piaskowanie. Metoda polega na uderzeniu w powierzchnię szkła ścierniwa transponowanego przy pomocy sprężonego powietrza, wskutek czego uzyskujemy charakterystyczny, matowy wygląd. Szkło matowe jest znacznie prostsze w utrzymaniu czystości niż typowe przeźroczyste, dlatego często wykorzystuje się je na szklanych balustradach, ścianach czy schodach.

 


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Prints Solutions – strona internetowa firmy wykonującej hot stamping w Warszawie
  • Glass Decorator – witryna internetowa firmy z Warszawy tworzącej drzwi szklane
  • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz

Podsumowanie

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele technik zdobienia szkła. Zdecydowanie do jednej z nich możemy zaliczyć grawerowanie laserem. Szkło zwykle wykorzystuje się nie tylko przy aranżacji wnętrz, ale także w budownictwie jako ściany, daszki czy zabudowy szklane, dlatego z pewnością producenci nie poprzestaną na szukaniu nowych sposobów na jego dekoracje.