Jako pracownicy ochrony, musieliśmy mieć dostęp do każdej części obiektu w dowolnym momencie, w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Oznaczało to nie tylko posiadanie klucza dostępowego, ale również wszelkich innych kluczy do pomieszczeń, również zastrzeżonych. Posiadanie ich jednak wymagało przechowywania kluczy w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieupoważnionym.

Zabezpieczone szafki na klucze

szafka na klucze na kodMetalowa szafka na klucze była zawsze obecna w każdej dyspozytorni, ale niestety, w naszym pomieszczeniu ochrony nie mogła być zastosowana, gdyż nie posiadała praktycznie żadnych zabezpieczeń. Zamiast tego, do przechowywania kluczy dostępowych służyła szafka na klucze na kod z niemal identycznym zamkiem szyfrowym jak ten, który spotykany był w sejfach i szafach pancernych. Zamek był oczywiście mniejszy i prostszy, gdyż szafki na klucze nie posiadały niemal żadnego atestu bezpieczeństwa, i takowego nie potrzebowały, aczkolwiek zabezpieczenie to skutecznie chroniło zawartość i uniemożliwiało dostęp do kluczy osobom nieupoważnionym. Kod do zamka znali bowiem wyłącznie dowódcy zmian i szef ochrony, a zmiany kodu zdarzały się dość często, w różnych odstępach czasowych, więc nawet przypadkowe jego poznanie nie oznaczało możliwości dostępu do kluczy. W pozostałych aspektach, szafka ta nie różniła się od najbardziej podstawowych modeli, posiadając przeszło sześćdziesiąt wygodnie rozmieszczonych zawieszeń na klucze, i miejsce na oznaczenia.

Taki układ wewnętrzny ułatwiał znalezienie klucza do konkretnego pomieszczenia. Niewymiarowe klucze, takie jak płaskie klucze dostępowe czy uniwersalne, mogły być bez przeszkód przechowywane w środku, gdyż wymiary szafki dopasowane były właśnie do największych odmian kluczy, nie tylko standardowych.