Osoby budujące swój wymarzony dom już na wczesnym etapie budowy powinny rozważyć jaki rodzaj systemu grzewczego zamontować w swoim domu. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważna decyzja ponieważ to od niej zależeć będzie jak bardzo skutecznie będziemy mogli ogrzewać nasz dom. Warto jednak zwracać również uwagę na to by nasz system grzewczy był energooszczędny ponieważ przełoży się to na koszty ogrzewania. 

Tanie ogrzewanie podczerwienią 

wydajne panele na podczerwieńNa pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że ogrzewanie dużych domów czy też obiektów przemysłowych przy użyciu grzejników elektrycznych nie będzie dobrym pomysłem. W naszym kraju panuje bowiem stereotyp mówiący o tym, że ogrzewanie energią elektryczną jest bardzo mało wydajne a dodatkowo pochłonie mnóstwo kosztów. Jednak od pewnego czasu istnieją w sprzedaży grzejniki, które możemy zamontować w domu i cieszyć się tanim ogrzewaniem prądem. Przykładem tego rozwiązania mogą być wydajne panele na podczerwień. Rozwiązania tego typu świetnie spisują się obecnie w wielu polskich domach. Początkowo stosowano je głównie w budynkach przemysłowych. Używało się ich do ogrzewania pracowników zajmujących się praca przy liniach produkcyjnych. Wówczas w grzejnikach na podczerwień dostrzeżono spory potencjał. Od tej pory stosuje się je w tysiącach domów w całym kraju. Grzejniki na podczerwień ogrzewają nasze ciało a nie powietrze we wnętrzu pomieszczenia. W związku z tym możemy naprawdę sporo na ogrzewaniu zaoszczędzić. 

Ogólnie rzecz biorąc fale podczerwieni mogą naprawdę bardzo skutecznie ogrzewać wnętrza naszego domu i jednocześnie grzejniki te sprawią, że mnóstwo pieniędzy pozostanie w naszych portfelach. Średni koszt ogrzewania podczerwienią małego domu jednorodzinnego to około 2-3 tysiące złotych w skali roku. Jest to więc bardzo mało w porównaniu do ogrzewania drewnem opałowym czy węglem.