Posiadanie klimatyzacji w domu lub w biurze to bardzo wygodna sprawa, pod warunkiem, że dba się o to, by powietrze, które tłoczy ona do pomieszczenia było czyste i świeże. W tym celu trzeba raz na jakiś czas czyścić ją i dezynfekować. W przeciwnym razie zamiast pomagać nam w przetrwaniu trudnych chwil, gdy pogoda za oknem zniechęca do wychodzenia, może ona sprowadzić uczulenia i choroby.

 

 

Dlaczego trzeba czyścić klimatyzację

Jeżeli producent konkretnego urządzenia nie zaznaczył w instrukcji inaczej, to czyszczenie klimatyzacji powinno mieć miejsce przynajmniej raz do roku, przed sezonem chłodzenia. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że powietrze jest dobrze oczyszczone, warto odkurzyć widoczne elementy klimatyzatora przynajmniej raz na dwa tygodnie w okresie jego pracy. Czyszczenie jest konieczne z kilku względów, podstawowe z nich to bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz żywotność samego urządzenia. W klimatyzatorach znajduje się filtr. czyszczenie wentylacjiMa on za zadanie chronić tłoczone do pomieszczenia powietrze przed kurzem i zanieczyszczeniami, które są zasysane z zewnątrz. Droższe modele klimatyzatorów mają bardziej skomplikowane systemy filtrujące. Możemy w nich znaleźć filtry plazmowe i odwadniające, których zadaniem jest dodatkowe oczyszczenie powietrza. Niestety, bez względu na jakość urządzenia w każdym z tych filtrów z biegiem czasu zaczynają się gromadzić zanieczyszczenia. Specyfika tych urządzeń jest niestety taka, że im więcej tych zanieczyszczeń się osadza, tym więcej z nich filtry przepuszczają. Na dodatek zapchane filtry sprawiają, że sam klimatyzator staje się o wiele mniej wydajny. Jeśli jeszcze zacznie się tam gromadzić woda, to przez stałe schładzanie powietrza może dojść do jego oblodzenia, a w konsekwencji nawet całkowitej awarii systemu chodzącego. W przypadku długo nieczyszczonej klimatyzacji przedostające się przez filtry zanieczyszczenia bywają bardzo groźne dla zdrowia. Zabrudzone filtry to siedlisko bakterii i grzybów, które później wdycha się ze schłodzonym powietrzem. Może to powodować bardzo poważne choroby układu oddechowego.

 

Na czym polega czyszczenie Serwis i dezynfekcja wentylacji

To przede wszystkim czyszczenie lub wymiana filtrów i usuwanie zabrudzeń. Jeżeli nie da się ich usunąć na sucho, powinno się użyć w tym celu mokrej szmatki. Najlepiej unikać wszelkiego rodzaju środków czyszczących, w ostateczności można użyć wody z mydłem. Najważniejsza rzecz, to możliwie jak najbardziej delikatny demontaż obudowy, pozwalający na dotarcie do wnętrza klimatyzatora. Niektóre typy urządzań, np. klimatyzacje Samsung, mają nie tylko filtry, ale również jonizatory powietrza. Dlatego sprawdzić trzeba wówczas również w jakim stanie jest jonizator. Jeżeli klimatyzator ma na wyposażeniu jeszcze jakieś inne urządzenia (np. parownik lub skraplacz), warto je wyczyścić, żeby nie stały się źródłem zanieczyszczeń wdmuchiwanych do pomieszczenia. W przypadku zamówienia profesjonalnej ekipy zajmującej się utrzymaniem czystości w klimatyzatorach musimy się liczyć z wydatkiem rzędu od 150-200 złotych wzwyż. Dotyczy to zazwyczaj pojedynczego klimatyzatora.

 

dezynfekcja klimatyzacjiSamodzielne czyszczenie klimatyzatora

Możliwość samodzielnego wyczyszczenia urządzenia klimatyzującego pomieszczenie, to spora oszczędność, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę regularne czyszczenie, a nie tylko doroczny przegląd. Warto więc się tego nauczyć, jednak można samodzielnie czyścić klimatyzator jedynie pod warunkiem, że wszystkie czynności są wykonywane metodycznie i dokładnie. Większość urządzeń klimatyzacyjnych ma z przodu demontowalny panel. Oczywiście wszystkie czynności można wykonywać tylko wówczas, gdy klimatyzator jest wyłączony. Należy ostrożnie zdjąć panel, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do filtrów i urządzeń oczyszczających powietrze. Ocena stanu zabrudzenia powie nam czy trzeba wymienić filtry, czy wystarczy je oczyścić. W obu przypadkach trzeba je jednak wyjąć. Jeżeli jest możliwość, warto oczyścić urządzenie we wnętrzu, sięgając jak najgłębiej. Można użyć wody z octem, jednak pozostawia to nieprzyjemny zapach. Wrażliwsi mogą umyć klimatyzator wodą z mydłem. W obu przypadkach trzeba później wytrzeć wszystkie części na sucho. Wprawdzie niektórzy używają do czyszczenia również środków do dezynfekcji klimatyzatorów samochodowych, ale nie jest to metoda zalecana przez producentów takich urządzeń. Po założeniu filtra należy dobrze zamknąć panel i próbnie uruchomić klimatyzator.

W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, najlepiej skontaktować się z serwisantami.

 


 

 

klimatyzatorPodstawowe zagadnienia:

  • Klimatyzację należny czyścić przynajmniej raz w roku
  • Czyszczenie klimatyzacji polega na konserwacji urządzenia oraz wymianie filtrów
  • Nieczyszczona klimatyzacja to siedlisko bakterii które rozpylane są w powietrzu
  • Brak czyszczenia klimatyzacji powoduje również awarie samego urządzenia
  • Podczas samodzielnego czyszczenia klimatyzacji, należy zachować szczególną ostrożność
  • W razie niepokojącego działania klimatyzacji, należy skonsultować się z profesjonalnym serwisem

 


 

 

Więcej porad:

Neoklima – firma zajmująca się sprzedażą oraz montażem klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji – Muratordom

Koga – firma specjalizująca się w czyszczeniu wentylacji oraz układów klimatyzacyjnych

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *