Jeśli jesteś aktualnie osobą, która buduje lub swój dom albo mieszkanie to trafiłeś na dobry artykuł. W każdym domu znajdują się schody, w których powinno zamontować się balustradę, dla bezpieczeństwa wchodzących i schodzących osób.

Jednak wybór odpowiedniej balustrady wcale nie jest taki prosty, ponieważ jest to element wystroju domu, więc musi być odpowiednio dopasowany do innych rzeczy w domu, tak aby razem tworzyły wyjątkową atmosferę.

Rodzaje balustrad

balustradaNa rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju produktów. Jednym z nich są balustrady aluminiowe. Balustrady tego typu są najpopularniejszym wyborem. Można je stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Poręcze aluminiowe wykonuje się z anodowanego aluminium, tworzą one wytrzymałe, jednocześnie wyglądające nowocześnie balustrady. Z racji odporności na czynniki zewnętrzne, najczęściej stosuje się je poza budynkiem, przed siedzibą firm, domów, a także budynków użyteczności publicznej.
W domach i mieszkaniach urządzonych w stylu modernistycznym aluminium świetnie wpasuje się do wnętrza i uzupełni je o nowe wyposażenie, będące nie tylko elementem wystroju, ale także ważnym dla bezpieczeństwa elementem schodów.

Wymagania prawne

Przepisy związane z montażem balustrad zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Ten dokument prawny mówi, że balustrada musi być zamontowana w schodach, których wysokość przekracza 50 centymetrów. W budynkach użyteczności publicznej, czyli na przykład szkołach, szpitalach czy sądach, balustrada musi być zamontowana w taki sposób, aby można było z niej korzystać w obu kierunkach, dodatkowo, jeśli szerokość schodów przekracza cztery metry, to należy zamontować dodatkową poręcz na środku.
Oczywiście należy pamiętać także o tym, aby każda montowana poręcz spełniała wszystkie normy technologiczne i montażowe. Przepisy prawa budowlanego mówią, że balustrada musi mieć odpowiednią wysokość, ale także sztywność.
W związku z wymienionymi przepisami, ważne jest, aby podczas zakupu balustrady korzystać tylko i wyłącznie z oferty renomowanych firm.

Ciekawa propozycja, czyli systemy balustrad

W ofercie praktycznie każdego sklepu możemy znaleźć dział, w którym można kupić coś, co nazywa się systemem balustrad. Jest to gotowy zestaw balustrady, który możemy w bardzo łatwy sposób, samodzielnie zamontować. Nie potrzeba nam specjalistycznej wiedzy, wystarczy podążać krok po kroku za instrukcją. W skład tego zestawu wchodzą wszystkie potrzebne elementy takie jak:

  • gotowe słupki,
  • uchwyty do szkła,
  • elementy montażowe.

Jeśli czujemy się na siłach, chcemy zaoszczędzić pieniądze bądź po prostu lubimy majsterkować w domu, to warto zakupić taki zestaw i zamontować balustradę samemu, w Internecie można również znaleźć strony internetowe, które są zapełnione poradami na temat montażu systemu balustrad samodzielnie.

Balustrada balkonowa

Jednak balustrad nie stosuje się tylko przy schodach, stosuje się je także, aby na przykład oddzielić jeden fragment budynku od drugiego, bądź na przykład, aby zabezpieczyć balkon.
Balustrady balkonowe najczęściej wykonane są z aluminium, ponieważ jest ono najbardziej odporne na zmienne warunki pogodowe w naszym kraju. Balustrady mogą być pełne, bądź słupkowe. W większości bloków mieszkalnych można znaleźć balustrady pełne, zbudowane z blachy falistej, jednak w nowoczesnym wzornictwie mieszkalnym odchodzi się od tego typu balustrad, na rzecz ładniejszych, aluminiowych balustrad słupkowych. Zależnie od naszego gustu, a także budżetu możemy wybierać z szerokiej oferty sklepów zajmujących się sprzedażą poręczy i balustrad, jednak oprócz wyglądu, pamiętajmy także o tym, aby balustrada spełniała swoją rolę.
Źródła: Balustrady aluminiowe od bud-max.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *