Zapowiedzi Ministerstwa Finansów nie pozostawiają wątpliwości. Od 2015 roku posiadanie kasy fiskalnej będzie obowiązkowe również dla osób pracujących w dziedzinie usług upiększających. Rachunek będzie musiała wystawić każda kosmetyczka, bez względu na to jakie dochody osiąga.

 

 

kasy fiskalneZmiany w rozporządzeniu

Rozporządzenie ma obowiązywać na okres dwóch lat. Dotychczas, warunkiem zwalniającym z posiadania kasy fiskalnej było nieprzekroczenie rocznych dochodów o sumę większą niż 20 tysięcy złotych. Ten warunek nadal pozostanie, jednak przy dokładnej rejestracji dochodów, mało gabinetów kosmetycznych będzie miało obroty niższe niż wymieniona wyżej kwota. W jaki sposób kosmetyczki będą dokonywać rozliczeń z klientami?

Według ministerstwa, obowiązek ewidencjonowania każdej usługi, niezależnie od jej ceny, pomoże państwu w przeprowadzaniu kontroli skarbowej w salonach kosmetycznych. Korzystanie z kas będzie zarówno pozytywnym jak i negatywnym rozwiązaniem z punktu widzenia klientów. Z jednej strony ceny usług kosmetycznych wzrosną, a z drugiej, dzięki wystawionemu rachunkowi, zaistnieje możliwość złożenia reklamacji, jeśli jakość usługi będzie niezgodna z zapewnieniami kosmetyczki.

 

Kto musi wyposażyć gabinet w kasę fiskalną

O wyposażeniu gabinetu kosmetycznego w kasę fiskalną muszą pamiętać zarówno osoby, które posiadają własną działalność jak i te, które dopiero chcą ruszyć z własnym biznesem. Od momentu wejścia przepisów w życie, przedsiębiorca będzie musiał zainstalować kasę w przeciągu 2-3 miesięcy. Warto dobrze poznać oferty firm specjalizujących się w sprzedaży kas fiskalnych. Być może zamiast kasy stacjonarnej, bardziej przydatne będą przenośne kasy fiskalne, zwłaszcza w przypadku ofert wykonywania usług kosmetycznych z dojazdem do domu klientki. Po wyborze odpowiedniego urządzenia, czas na instalację oprogramowania, naukę obsługi w trybie testowym oraz wprowadzenie kasy w tryb fiskalny, czyli naliczający rachunki.
kosmetyczkaPewnym pocieszenie są ulgi, jakie przysługują przedsiębiorcy dokonującemu zakupu pierwszej kasy fiskalnej. O zwrot kosztów zakupu należy ubiegać się w Urzędzie Skarbowym. Może być to kwota rzędu nawet 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 złotych. Pewnym warunkiem jest to, aby kasa była używana przez okres przynajmniej trzech lat. Inaczej, przedsiębiorca będzie zmuszony do zwrotu przyznanej mu ulgi, wraz z naliczonymi odsetkami.

 

Sposoby dokonywania rozliczeń

Osoby prowadzące gabinet kosmetyczny mogą dokonywać rozliczeń na różne sposoby. Z pewnością najbardziej popularnym jest korzystanie z podatku zależnego od skali dochodowej. W zależności od wysokości obrotów, jest to stawka rzędu 18 lub 32 procent uzyskanej kwoty. Ta wersja opodatkowania umożliwia korzystanie z ulg podatkowych i zobowiązuje do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Osoba prowadząca gabinet kosmetyczny może rozliczać się z fiskusem w oparciu o podatek liniowy. Jego wysokość wynosi 19 procent i jest niezmienna, bez względu na dochody jakie osiągnie zakład. Niestety, przedsiębiorca traci zazwyczaj prawo do korzystania z większości ulg podatkowych. Takie rozwiązane polecane jest do salonów w dużych miastach takich jak Warszawa, gdzie gabinet kosmetyczny przynosi zazwyczaj duże zyski.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to sposób na rozliczenie bez przymusu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Podatek odprowadzany jest jedynie od kwoty przychodu, jednak wynosi on jedynie 8,5 %.
Chcąc wybrać kartę podatkową jako sposób na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, należy wybrać jakie usługi są możliwe do rozliczania w ten sposób.

 


 

kasa fiskalnaNajważniejsze zagadnienia:

  • Od 2015 roku każde przedsiębiorstwo będzie musiało posiadać kasę fiskalną
  • W kasę fiskalną musi być wyposażony gabinet, który rozpoczyna, jak i ten już prowadzony
  • Na montaż kasy przedsiębiorca ma 2-3 miesiące od rozpoczęcia działalności
  • Na zakup pierwszej kasy fiskalnej przysługuje ulga na wet do 90% lecz nie więcej niż 700 zł
  • Osoby prowadzące gabinet kosmetyczny rozliczają się na podstawie podatku liniowego wynoszącego 19%

 


 

kasaŹródła artykułu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *