Co raz większa liczba ludzi decyduje się na otwarcie własnego, prywatnego przedsiębiorstwa. O tyle o ile firma sprzedająca usługi może nie mieć problemów, o tyle działalność produkcyjna to już zupełnie inna sprawa. Wtedy możemy mieć do czynienia z tworzeniem nowych produktów będących innowacyjnym pomysłem, nowym wynalazkiem. Jak zabezpieczyć odpowiednio swój pomysł przed kradzieżą?

Co oznacza termin patentu na wynalazek i znak firmowy?

dokument potwierdzający patentKiedy w naszej firmie rozpoczęto działania, mające na celu wdrożenie nowego produktu na rynek, wtedy właśnie powinniśmy postarać się o opatentowanie wyrobu, tak, żeby zapewnić sobie na niego wyłączność Wynalazek, który powstaje w naszej firmie musi zostać odpowiednio zbadany i przetestowany. Przeprowadzane jest badanie patentowe, składające się między innymi z wywiadów środowiskowych mających na celu dowieść, że to faktycznie my jesteśmy wyłącznymi autorami tego pomysł i zy można go nazwać wynalazkiem.. Po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków, można przystąpić do nadania prawa wyłącznego czyli właśnie patentu. Możemy mieć do czynienia z:

  • patentem na wynalazek
  • prawem ochronnym na wzór użytkowy
  • prawem ochronnym na znak towarowy
  • prawem z rejestracji wzoru przemysłowego
  • prawem z rejestracji topografii układu scalonego

Te najłatwiejsze do zdobycia i wydawane najczęściej to właśnie patent na wynalazek i prawo ochrony znaku towarowego Jeśli chodzi zatem o prawo ochronne na znak towarowy zacznijmy od sprecyzowania, czym jest znak towarowy, jest to każde oznaczenie, które można przedstawić w formie graficznej. Znak towarowy ma w założeniu wyróżnić wyroby danego przedsiębiorstwa na tle innych. Otrzymanie prawa ochronnego dla naszego znaku towarowego przebiega dość płynnie. Należy najpierw sprawdzić czy nasz znak jest faktycznie rożny od innych istniejących, składamy wniosek do stosownego urzędu i czekamy na rozstrzygnięcie. Prawo ochronne znaku towarowego uprawnia nas do wyłącznego korzystania z graficznej wizytówki naszych wyrobów.

Kancelaria patentowa – czy powinniśmy z niej skorzystać

Badanie patentoweKażde urzędowe procedury mogą stanowić dla nas spory kłopot. Przede wszystkim, ze nie znamy wszystkich przepisów, a ominięcie któregoś może przynieść nam naprawdę spore konsekwencje. Dlatego właśnie powstały takie miejsca jak kancelarie patentowe. Ich działanie nie dobiega w dużym stopniu od tego, jak funkcjonuje normalna kancelaria prawna. Różnicą jest jedynie osoba, która nam pomaga, a w tym przypadku jest to rzecznik patentowy. Specjalizuje się on ściśle w rozwiązywaniu właśnie kwestii uzyskiwania patentów i innych tego typu praw ochronnych. Rzecznikiem patentowym może być również inżynier, który rozszerzył swoja wiedzę w kwestiach prawnych. Głównie z tego powodu, że uzyskanie patentu na wynalazek łączy się ściśle z jego wykształceniem, a dokładnie z inżynierią różnego rodzaju. Udając się do takiej osoby mamy w założeniu uzyskanie fachowej pomocy. Wymagamy zatem od naszego rzecznika patentowego ogromnej wiedzy i zorientowania w temacie nowinek technicznych. Warto zatem wybrać się właśnie do takiej kancelarii, ponieważ uzyskamy tam pomoc, w niektórych przypadkach niezbędną.

Radca prawny – czy może pomóc nam z otrzymaniem patentu

prawnicy w kancelariiZastanawia nas również kwestia tego, czy trzeba szukać rzecznika patentowego, czy może wystarczy udać się do biura radcy prawnego, jednego z wielu w województwie kujawsko-pomorskim, na przykład z Bydgoszczy czy jej okolic, z Szubina i Nakła nad Notecią. Odpowiedź jest dość oczywista. Radca prawny będzie nam w stanie jedynie doradzić w jeśli chodzi o jakieś nie wiadomo i niezrozumiałe dla nas kwestie związane z prawe działalności przez nas założonej i prowadzonej. Oczywiście są radcy prawni, którzy rozszerzają swoją wiedzę właśnie w dziadzinie patentów. Jednak ich pomoc może okazać się niewystarczająca. Jak najbardziej pomoże nam w prowadzeniu przedsiębiorstwa, jeśli jednak chodzi o prawa ochronne jest to zupełnie inna dziedzina, o której posiadane przez radcę prawnego, ogólne pojęcie może nie wystarczyć.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Kondrat.pl – strona firmy wykonującej badanie patentowe
  • Rzeski-kancelaria.pl – strona internetowa radcy prawnego z Bydgoszczy
  • Lex.pl – portal internetowy poruszający zagadnienia prawne

Podsumowując temat

Warto zatem przemyśleć całą sprawę i zastanowić się czego oczekujemy po prawniku. Jeśli chcemy otrzymać pomoc doświadczonego w kwestii praw ochronnych prawnika, powinniśmy udać się do kancelarii patentowej.