Jazda motocyklowa to bardzo popularna forma rozrywki jak i podróżowania. Gdy tylko zacznie się oficjalny sezon, a nawet i wcześniej, kiedy pogoda zacznie dopisywać, widać na drogach pierwszych fanów dwóch kółek. Jednak przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego trzeba się do niego właściwie przygotować. Prac konserwatorskich i przeglądu wymaga nie tylko sam motocykl, ale także i różnego rodzaju akcesoria, które w razie potrzeby będzie jeszcze czas dokupić.

Kompletny strój do jazdy motocyklowej – kombinezon motocyklowy, kaski motocyklowe NOLAN

kaski motocykloweOdzież motocyklowa to bardzo ważny element w przygotowaniach do sezonu. Ma ona zapewnić motocykliście nie tylko interesujący wygląd, charakterystyczny dla wielbicieli tego sposobu przemieszczania się, ale przede wszystkim ma ona zagwarantować mu bezpieczeństwo. Kombinezony do jazdy na motocyklu wykonane są z wytrzymałej i elastycznej skóry, dającej duży komfort poruszania i dodatkowo wyposażone w wiele ochraniaczy, które przy ewentualnym wypadku mają na celu zabezpieczenie newralgicznych punktów w ciele motocyklisty. Najistotniejszym elementem stroju do jazdy na motorze jest jednak kask. Kask dobrej firmy taki jak na przykład NOLAN N44, wykonane są z wysokogatunkowego tworzywa, dzięki czemu cechują się bardzo dużą wytrzymałością, a co za tym idzie stanowią doskonałe zabezpieczenie dla użytkownika. Kolejną istotną częscią stroju motocyklisty są buty. Wydawać by się mogło to banalne, jednak buty przeznaczone do jazdy motocyklowej są specjalnie zaprojektowane i wykonane z materiałów cechujących się dużą odpornością oraz materiałów antypoślizgowych, co w konsekwencji zwiększa komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Wśród butów posiadających dobrą opinię wśród motocyklistów nie tylko ze względu na parametry, ale także na wygodę, wyróżnić można buty Alpinestars SMX 6. Jakiej firmy nie byłaby jednak odzież, przed rozpoczęciem sezonu trzeba sprawdzić jej stan. Zużyta lub zniszczona nie będzie już dostatecznie zabezpieczać motocyklisty, a wówczas konieczna jest jej bezzwłoczna wymiana.

Wykończenie motocyklu – ramka do tablicy

ramka do tablic rejestracyjnychChoć to, co motocykliści najbardziej lubią w swoich motorach, to zawrotna prędkość, którą mogą dzięki nim rozwijać, to jednak równie dużą przyjemność sprawia im posiadanie nowego, ciekawie wystylizowanego i zadbanego motocyklu. Stąd właśnie się biorą tak częste zmiany sprzętu wśród tej grupy, nie chodzi tu tylko o lepsze osiągi, ale także o wygląd i kolorystykę nowej maszyny. Modne do tej pory było uatrakcyjnienie wyglądu motoru za pomocą nanoszenia na niego różnego rodzaju grafik, który nie tylko sprawiały, że maszyna nabierała niepowtarzalnego wyglądu, ale także podkreślały charakter i osobowość właściciela. Obecnie do grona tego typu zabiegów dołączyło również stosowanie specjalnych ozdobnych ramek do tablic rejestracyjnych. Takie ramki wykonane zostały ze stali nierdzewnej o wysokim połysku i są dostępne w wielu wzorach, co pozwala na ich swobodne dopasowanie do stylistyki każdego motoru.

Sprawny motor – przegląd przed sezonem

nolan n44Najważniejszym jednak elementem przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego jest przygotowanie samej maszyny. Ważne jest, by była ona w pełni sprawna przed ruszeniem w pierwszą trasę. Aby upewnić się, że wszystkie układy funkcjonują prawidłowo należy sprawdzić następujące moduły:

  • układ zasilania
  • zawieszenie
  • układ chłodzenia
  • świece i zawory
  • elektryka
  • układ hamulcowy
  • łańcuch i zębatki
  • oświetlenie

Przeprowadzenie takiego gruntownego przeglądu pozwoli stwierdzić w jakim stanie jest motor, a także czy nadaje się on do jazdy, a jeśli nie, to jakie prace trzeba wykonać, by doprowadzić go do stanu pozwalającego na użytkowanie.


Więcej porad dla motocyklistów:


Podsumowując:

Przygotowanie sprzętu, odzieży i akcesoriów przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego ma ogromne znaczenie, zarówno dla komfortu jak i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Dlatego tego typu prac nie ma sensu odkładać, by z otwarciem sezonu nie okazało się, że motocykl lub odzież jest w stanie nie pozwalającym na jazdę, przez co zmuszeni będziemy do zaniechania jazdy przez kilku dni a nawet tygodni. A jak wiadomo w Polsce okres, w którym można użytkować motocykli nie trwa zbyt długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *