Polskie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje, fakt ten sprawia, że liczba zachorowań stale rośnie. Do najczęściej diagnozowanych chorób u Polaków należą choroby serca oraz problemy ze słuchem. Względnie szybkie wykrycie choroby może zapobiec poważniejszym powikłaniom i dużym uszczerbkom zdrowotnym.

Najczęstsze choroby serca – kardiolog

kardiologChoroby serca należą do tej grupy chorób, które Polacy często sami na siebie sprowadzają. Są one wynikiem długotrwałego stresu, złej diety , nadużywanie używek lub nadwagi. Bywają również choroby wrodzone, jednak one zazwyczaj diagnozowane są w młodszym wieku. Wśród najczęściej występujących u Polaków chorób serca można wyróżnić ostrą lub przewlekłą niewydolność serca. Choroba ta rozwija się na tle chorób naczyniowych i nieleczona może prowadzić do zawału. Inną chorobą jest zapalenie mięśnia sercowego, wyróżnia się takie jego rodzaje jak: zapalenie bakteryjne lub wirusowe. Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest chorobą wywołaną zwykle nadciśnieniem nieleczonym bądź źle leczonym, natomiast jej przerostowa odmiana jest wynikiem predyspozycji genetycznych lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Jej objawami jest niewydolność serca, zwłaszcza lewej komory, która w wyniku nie wystarczającej pracy nie zaopatruje organizmu w odpowiedni ilość tlenu co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia całego ciała. Kolejną powszechnie diagnozowaną choroba jest arytmia, czyli zaburzenie pracy serca. Arytmia spowodowana może być wieloma czynnikami, jednak na jej rozwój wpływają takie choroby jak choroba wieńcowa, choroba zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu a także cukrzyca. Objawy chorób serca bywają bardzo rożne, jednak wśród symptomów można wyróżnić:

  • duszności
  • zmęczenie
  • omdlenia
  • kołatanie serca
  • obrzęki
  • zasinienie skóry
  • ból w klatce piersiowej

Jeśli pojawiają się powyżej wymienione objawy należy bezzwłocznie zasięgnąć opinii kardiologa, które w razie potrzeby pokieruje na dalsze badania specjalistyczne potwierdzające lub wykluczające sugerowana diagnozę.

Choroby narządu słuchu – badanie słuchu

słuchowy aparatProblem ze słuchem w polskim społeczeństwie ma aż co piata osoba. Większość z tych osób wymaga leczenie, jednak często nie tylko się mu nie poddają, ale także nie mają świadomości lub nie chcą mieć, że posiadają problem. Skąd to wynika? Osób badających dobrowolnie słuch jest niewiele. Główny odsetek badanych to dzieci i osoby pracujące zawodowe, które są narażone na utratę słuchy, a co za tym idzie zobowiązane są do regularnego przechodzenia badań. Skąd w Polsce taka dużą skala problemu, w największej mierze winien jest hałas, zwłaszcza ten uliczny, który generuje dźwięk o wysokości 80-90 decybeli. Dłutowała ekspozycja na hałas o takim nasileniu może powodować trwałe lub czasowe uszkodzenie słuchu. Nie tylko jednak uliczny zgiełk przyczynia się do utraty lub pogorszenie słuchu u polaków. Polacy pracujący w wielu zawodach wystawieni są na działanie dźwięków o dużym natężenie, co powoduje poważne ubytki w słuchu. Aż co piata diagnozowana choroba zawodowa związana jest właśnie z utratą słuchu. Dodatkowo czynnikiem wpływającym na te zastraszające statystyki, są upodobanie Polaków, zwłaszcza młodszych, którzy wręcz w sposób nagminny słuchają głośnej muzyki na słuchawkach i to przez bardzo długi czas. Statystyki te nie ulegną poprawnie do czasu aż nie ulegnie zmianie świadomość i mentalność polskiego społeczeństwa.

Doraźne rozwiązanie dla niedosłyszących osób. – aparaty słuchowe

słuchStosowanie aparatu słuchowego dla wielu osób jest już ostateczny rozwiązanie i to rozwiązaniem zarezerwowanym dla osób praktycznie głuchych, dlatego tak wiele osób jak długo tylko może odracza tę decyzję. Obecne aparaty słuchowe są jednak tak skonstruowane, że są praktycznie nie widoczne, a dla osób z postępującym niedosłuchem mogą być doskonałym rozwiązaniem zwiększającym komfort ich życia. Wielu osobom z niedosłuchem zdaje się, że jest im tak dobrze i nie potrzebują nic zmieniać. W dużej mierze wynika to z faktu, że słuch traci się stopniowo, więc jest czas żeby przyzwyczaić się do tego stanu. Jednak prowadzenie długotrwałych konwersacji, gdzie trzeba skupiać się na uchwyceniu każdego dźwięku może być na dłuższa metę bardzo meczące i negatywnie wpływać na zdolność nawiązywanie relacji interpersonalnych. Osoby z zaawansowanym niedosłuchem często się izolują, proste rozwiązanie jakim jest aparat słuchowe, pomoże wyeliminować te przeszkody i zwiększyć komfort życia nie tylko osoby posiadającej problem ze słuchem, ale także osób przebywających w jej otoczeniu.


 

Źródła:


 

Podsumowanie

Polskie społeczeństwo boryka się z problemami zdrowotnymi, o których często albo nie wie, albo do których nie chce się przyznać. Skala problemu jest poważna, a wraz ze starzejącym się społeczeństwem będzie rosła, dlatego tak ważna jest zmiana świadomości i sposobu myślenia Polaków, którzy porzucą własne obawy i zaczną się regularnie badać, co pozwoli zmniejszyć skale problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *