Chcąc zabezpieczyć teren przed niepożądanymi osobami lub zaznaczyć teren naszej działki, stosujemy różne rodzaje ogrodzeń. Dobierając ogrodzenie powinniśmy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem.

Ogrodzenia panelowe to solidne rozwiązanie

Ogrodzenie paneloweJest to na pewno jeden z prostszych i tańszych form ogrodzenia. Ze względu na swoją prostotę ma szerokie zastosowanie. Z ogrodzeniem panelowym możemy się najczęściej spotkać na terenie szkoły, stadionu, obiektu sportowego, fabryki, magazynów. Jest ono solidne i estetyczne, dlatego coraz częściej możemy je zauważyć również na prywatnych posesjach. Oprócz tradycyjnego zabezpieczania przed korozją za pomocą cynkowania, są one dodatkowo malowane proszkowo. Polega ono na nakładaniu na metal farby w postaci proszku. Następnie pomalowane elementy, umieszcza się w nagrzanym do 200oC piecu w celu utwardzenia farby. Taki proces zabezpiecza panele ogrodzeniowe przed działaniem warunków atmosferycznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Jako dodatkowe zabezpieczenie stosuje się także warstwę powłoki z żywic poliestrowych. Takie zabezpieczenia gwarantują nienaruszony wygląd ogrodzenia przez kilkadziesiąt lat. Nie wymaga ono także, żadnych zabiegów konserwacyjnych podczas eksploatacji.

Montaż ogrodzeń panelowych

Fragment ogrodzenia panelowegoZamontowanie ogrodzenia panelowego nie jest pracochłonne ani skomplikowane. Przede wszystkim ze względu na to, że producenci sprzedają swój produkt jako gotowe panele przeznaczone tylko do umieszczenia między słupkami. Montaż przebiega następująco: zaplanowanie rozkładu ogrodzenia i długości paneli, zamontowanie słupków w stabilnym podłożu, a następnie montaż paneli za pomocą obejm. Prace nie wydają się zbyt skomplikowane, ale potrafią pochłonąć sporo czasu i nakładów pracy.

 

Ogrodzenie z siatki to dobra alternatywa

Drugim popularnym rodzajem ogrodzenia jest siatka ogrodzeniowa. Najczęściej spotykamy:

  • siatki plecione
  • siatki zgrzewane
  • siatki z pokryciem
  • siatki wąsko i szeroko oczkowe

Ogrodzenie z siatkiSiatki plecione wykonane z drutów, mających połączone na stałe ogniwa i tworzących kształt rombu. Sprzedawana jest w rolkach co niestety często powoduje jej odkształcenie. Najczęściej stosowana jest jako mniej dekoracyjne ogrodzenie prywatnych posesji, działek rekreacyjnych, parków, placu zabaw i innych obiektów publicznych. Może być ona zabezpieczana na dwa sposoby: cynkowanie, grubość powłoki cynkowej ma znaczny wpływ na trwałość ogrodzenia powlekanie PCV na ocynkowany druk nakładana jest plastyczna warstwa PCV, nadaje ona estetycznego wyglądu, a także znacznie dłużej chroni przed korozją. Drugim najpopularniejszym rodzajem siatek są siatki zgrzewane, połączone ze sobą trwale druty ułożone są pionowo i poziomo, tworząc w ten sposób oczka w kształcie prostokątów lub kwadratów. Są one znacznie bardziej odporne na odkształcenia, ze względu na mniejszą elastyczność. Najczęściej stosowane są w sadach i ogrodach, a także w zagrodach dla zwierząt. Mogą również być pokryte cynkiem stanowiącym ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, a także otuliną PCV mogą być stosowane różne kolory powłoki, a trwałość koloru wynosi nawet kilkadziesiąt lat

Montaż siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowaNie jest on tak łatwy jak w przypadku paneli, w przypadki siatki plecionej jest on trudny i pracochłonny oraz często niemożliwy do samodzielnego wykonania. Dodatkowym utrudnieniem jest także konieczność naciągnięcia siatki za pomocą drutów naciągowych, na dole i górze ogrodzenia. Ze względu na, że jest ona sprzedawana w rolkach, wymaga samodzielnego pocięcia. Niezbędne są dodatkowe koszty związane z zastosowaniem odkosów przy narożnych słupach. Montaż przebiega w etapach:

  • Etap pierwszy: kopanie dołków na słupki co 2,5 metra, ich średnia powinna wynosić 25-30 cm. Następnie w dołkach umieszcza się słupki i zalewa je betonem.
  • Etap drugi: zakładanie drutów naciągowych u górze oraz u dołu ogrodzenia, przy użyciu prętu napinającego.
  • Etap trzeci: mocowanie i stabilizowanie siatki zaczynając od słupka początkowego lub narożnikowego. W celu zwiększenia stabilizacji mocujemy na całej długości żyłkę do drutu naciągowego.

Przydatne wiadomości na ten temat:

  • Barri – strona firmy z Gliwic oferującej montaż ogrodzeń oraz podmurówki betonowe
  • Styloweogrodzenia.pl – sklep internetowy oferujący ogrodzenia z siatki oraz panele ogrodzeniowe
  • Dom.pl – portal internetowy poświęcony tematyce budowlanej i wykończeniowej

Podsumowanie

Moim zdaniem, znacznie bardziej opłacalne jest zamontowanie ogrodzenia panelowego. Nie różni się ono zbytnio ceną od tradycyjnej siatki, a zdecydowanie jest bardziej estetyczne, trwalsze, zapewnia lepszą ochronę oraz jest łatwiejsze w montażu.