Płyty winylowe dzielimy na kilka rodzajów, ze względu na długość muzyki na nich zawartej. Kupując je warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które odróżnia je między sobą. W sklepach z płytami oraz portalach aukcyjnych, często spotkamy się z oznaczeniami, które pomogą nam w wyborze odpowiedniej płyty i zawartości muzycznej.

Płyta gramofonowa, jej podział oraz symbole

wkładka gramofonowaPłyty dzielimy na trzy główne kategorie. Są to płyta długogrająca, EP-ka oraz singiel. Płyta długogrająca ma wielkość dwunastu cali. Prędkość odtwarzania takich płyt to zwykle 33 i 1/3 lub 45 obrotów na minutę. Następnym rodzajem płyty są EP-ki. Są to najczęściej płyty z mniejszą zawartością muzyczną niż płyty długogrające. Ostatnim popularnym rozmiarem płyt są single. Często były wydawane na płytach 7-calowych i były odtwarzane z prędkością 45 obrotów na minutę. Istnieją także nietypowe rozmiary płyt np. 6,7,8,9 i więcej cali, lecz są mniej popularne niż standardowe wymiary. Tłoczone były także płyty z efektem zapętlenia, gdzie ramię i wkładka gramofonowa nie cofały się na końcu płyty, lecz odtwarzały zapętlony dźwięk. Płyty możemy spotkać także w nietypowych kolorach. Często widuje się płyty czerwone, niebieskie czy nawet przeźroczyste. Technologia pozwala na wyprodukowanie praktycznie dowolnego koloru płyty. Płyta może mieć także  efekt zapachowy.

Standardem są tzw. picture disc, które są wytłoczone z konkretną grafiką lub zdjęciem na płycie. Grafika może tworzyć też iluzję optyczną w trakcie kręcenia się płyty. Przestawia także przeróżne formy zdjęć i artystycznych obrazów. Płyta może przybierać też różne formy kształtu. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko a płyty winylowe o innych kształtach niż okrąg, są praktycznie niedostępne jako seryjne tłoczenia.