Kończyc budowę domu powinno się go odpowiednio wyposażyć i wykończyć. Potrzebne jest wiele elementów, które nie tylko są praktyczne, ale i także spełniają walory estetyczne danego wnętrza w nowo wybudowanym domu.

Jaki grzejnik do domu?

grzejnik domowyJednym z przykładów praktycznych urządzeń są grzejniki. Nikt nie wyobraża sobie domu bez ogrzewania zimą. Nie dało by się w nim mieszkać. Dlatego grzejniki w naszych domach są nieodzownym elementem. Wybór grzejnika do domu nie należy do łatwych, gdyż na rynku można znaleźć ich wiele rodzajów. W Warszawskiej hurtowni można znaleźć grzejniki:

 • płytowe
 • aluminiowe
 • żeliwne
 • konwektorowe
 • kanałowe

Grzejniki płytowe należą do tych najbardziej znanych, mogą one być wykonane z blachy płaskiej lub blachy perforowane. Zaletą grzejników płytowych jest ich szybkie nagrzewanie się. Grzejniki aluminiowe posiadają kanały, także jest tak w przypadku grzejników żeliwnych. Materiał ten jest wysoce trały, dlatego jak najbardziej nadaje się na grzejniki. Poza tym grzejniki żeliwne są odporne na wysokie ciśnienie, które może powstać w instalacji. Dlatego jak najbardziej taki rodzaj grzejników można łączyć z kotłem węglowym. W przypadku grzejnikowy konwektorowych, powietrze nagrzewa się poprzez jego ruch, który powstaje poprzez różnice temperatur. Innym rodzajem grzejnika są grzejniki kanałowe. W tym przypadku nie widać grzejnika, gdyż jest on schowany w podłodze. Montuje się je najczęściej w pobliżu drzwi tarasowych lub dużych przeszkleń. Widoczna jest jedynie kratka z której unosi się ogrzane powietrze, a całe pomieszczenie jest ogrzewane dzięki konwekcji. Także jeśli chcemy, aby nasze wnętrza były wyjątkowe można zainwestować w grzejniki dekoracje, które mogą posiadać przeróżne kształty.

Parapet z kamienia czy kominek do salonu

kamienny parapet w domuInnym praktycznym, ale także dekoracyjnym elementem są parapety. Jedna z firm z Poznania oferuje wykonywanie parapetów kamiennych, które posiadają wiele zalet. Przede wszystkim kamień jest materiałem trwałym. Także i nie ulega zarysowaniom oraz ciężko go uszkodzić. Parapety z kamienia łatwo utrzymać w czystości, a poza tym także bardzo efektownie się prezentuje. Najczęściej parapety z kamienia są wykonywane z granitu, marmuru lub piaskowca. Najbardziej trwałym oraz wytrzymałem kamieniem na parapet jest granit. Kolejnym praktycznym oraz dekoracyjnym elementem jest kominek. Kominki najczęstszej znajdują się w salonie i w tym miejscu pełnią funkcję dogrzewaczy pokoju. Kominki mogą być różne. Najczęściej wyróżnia się dwa typy, kominki z paleniskiem otwarty oraz kominki z wkładem. Kominki z paleniskiem otwarty bardziej służą do wyglądania, niż do ogrzewania, gdyż ciepło ulatnia się wraz ze spalinami. Kominki z wkładem także już mogą dogrzewać pomieszczenie. W Poznaniu kominki montuje się z takim wkładem, który umożliwia także ogrzewanie innych pomieszczeń, a więc są to kominki z płaszczem wodnym lub kominki powietrzne.

Żaluzje, czyli odpowiedni wystrój okien

żaluzje w domuOstatnim już opisywanym elementem domu, który jest praktyczny, a jednocześnie dekoracyjny są żaluzje. W Bydgoszczy istnieje hurtowania, które oferuje:

 • rolety rzymskie
 • rolety dzień i noc
 • żaluzje drewniane
 • rolety plisowane
 • rolety dachowe

Rolety rzymskie mogą mieć przeróżne wzory oraz kolory. Mechanizm działania polega na jej podnoszeniu, podczas tej czynności powstają charakterystyczne fałdy. Te marszczenia jest elementem dekoracyjnym tych rolet. Rolety wewnętrzne dzień i noc są montowane do ścian, tak aby zakryć wnękę okienna. Żaluzje drewniane jak najbardziej pasują do eleganckich, tradycyjnych wnętrz, jednak odpowiedni ich model także może zostać użyty we wnętrzach nowoczesnych. Rolety plisowane maja tą zaletę, ze mogą być zamykana z dwóch stron, albo od dołu, albo od góry. Rolety dachowe są przeznaczone do okien znajdujących się na poddaszu.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Multi Stone System – strona internetowa firmy z Poznania tworzącej parapety z kamienia
 • Roletybydgoszcz.net – witryna internetowa firmy z Bydgoszczy oferujacej rolety materiałowe
 • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz

Podsumowanie

Elementów, które powinny znaleźć się w domu jest wiele. Te opisane wyżej są tylko przykładani elementów dekoracyjnych jak i przy okazji praktycznych. Każdy dom powinien być wyposażony w parapety, jak i żaluzję i grzejniki. Poza tym standardem w wyposażeniu także staje się kominek.