Profesjonalna opiekunka kończy specjalne studia, lub kursy szkoleniowe. Praca ze straszą osobą jest bardzo wymagająca, gdyż często bywają one uciążliwe w relacji międzyludzkiej i uparcie dążą do postawienia na swoim.

Kim się zajmują opiekunki w Niemczech?

opiekunka w niemczechW Polsce spotkamy opiekunki osób starszych w domach opieki, lub opiekunki do małych dzieci. W przypadku pracy zagranicą jako opiekunka w Niemczech, możemy się opiekować osobą w podeszłym wieku, która najczęściej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Bycie opiekunką wymaga wykazywania się dużą empatią, cierpliwością i chęcią niesienia pomocy. Jeżeli podopieczny jest w stanie samodzielnie się poruszać, to będziemy mieli mniej pracy, ale kiedy zostaniemy przydzieleni do osoby na wózku inwalidzkim, to konieczne będzie mycie, ubieranie, czy pomoc we wszystkich codziennych czynnościach. Możemy także być zobowiązani do sprzątania i gotowania, czyli do prowadzenia gospodarstwa domowego poza samą opieką na starszą osobą. Pracę w formie opiekunka możemy znaleźć samodzielnie szukając oferty w internecie, lub przez znajomych, albo kierując się do biura pośrednictwa pracy w Niemczech. Jeżeli zrobimy to przez biuro, to mamy pewność niezmiennych warunków pracy, stałego wynagrodzenia i podpisania umowy z odprowadzanymi składkami i podatkami. Praca najczęściej trwa do kilku miesięcy, po których wracamy do kraju. Jest to dość męcząca psychicznie praca, dlatego nikt nie chce tak dłużej przebywać jednorazowo, tym bardziej, że jesteśmy z dala od domu.

U naszego zachodniego sąsiada bardzo dużo pracuje Polaków na stanowisku opiekunów, bo są uważani za bardzo pracowitych i troskliwych. Opiekun w Niemczech może zarobić nawet cztery razy więcej niż w Polsce, dlatego taka praca jest bardzo kusząca.