Ogrzewanie domu do niedawna było jeszcze elementem nad którym nikt się nie zastanawiał, jednak w obecnych czasach gdzie społeczeństwo szuka oszczędności gdzie się tylko da, stało się kwestią, którą warto dokładnie przemyśleć, Wybierając system grzewczy do domu, warto przeanalizować koszty i efekty cieplne i znaleźć rozwiązanie, dające najprzystępniejsze sumarycznie wyniki na linii cena-rezultat.

Nowoczesne kominki źródłem ciepła dla całego domu – kominki z płaszczem wodnym

kominki z płaszczem wodnymKominki z płaszczem wodnym stały się hitem ostatnich lat – głównie dlatego, że rozwiązanie to łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Kominki z takim wkładem mogą stanowić źródła ciepła dla ogrzewania centralnego, niwelując przy tym konieczność posiadania kotłowni. Paliwem dla takiego systemu grzewczego jest drewno, które jest stosunkowo tanim i ekologicznym materiałem. Kominek z płaszczem wodnym podgrzewa wodę, która jest źródłem zasilania ogrzewania centralnego, czyli działa tak jak zwykły kocioł. Z powodzeniem kominek z takim wkładem można zamontować w salonie, gdzie dzięki atrakcyjnej obudowie będzie stanowił ozdobę tej przestrzeni domowej i dodatkowo będzie stwarzał przytulną i ciepłą atmosferę. Nowoczesny kominek to rozwiązanie przyjemne i pożyteczne zarazem, pozwalające na zmniejszenie domowych wydatków. Jak wszystko jednak posiada pewne drobne mankamenty. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania trzeba szczególną uwagę zwrócić na zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczających, ponieważ tego rodzaju instalacja, jeśli nagromadzi się zbyt dużo ciepła i nie będzie miało ono możliwości ujścia, może ulec uszkodzeniu.

Ogrzewanie elektryczne – dobra alternatywa

grzejniki elektryczneOgrzewanie elektryczne w Polsce w ostatnich latach cieszyło się rosnącym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie wygodne, pozwala na dowolne dostosowanie temperatury do zmiennych cieplnie warunków. Ogrzewanie elektryczne to ogólna nazwa dla ogrzewania, które za pomocą energii elektrycznej generuje energie cieplną. Wśród tej grupy można wymienić kilka kategorii, związanych z zastosowaniem różnego rodzaju grzejników, które cechują się różnymi parametrami technicznymi. Wybór konkretnego rozwiązania uwarunkuje to jakie będą efekty grzewcze, a także koszty ogrzewania. Wbrew powszechnej opinii, ogrzewanie elektryczne odpowiednio dobrane do potrzeb konkretnego domu czy mieszkania, nie jest wcale droższym rozwiązaniem niż standardowe metody.

Grzejniki elektryczne – rodzaje

ogrzewanie elektryczneNa polskim rynku jest dostępnych kilka rodzai grzejników elektrycznych. Maja one nieco inne parametry techniczne oraz właściwości. Wśród nich można wyróżnić:

  • grzejniki konwektorowe
  • grzejniki promiennikowe
  • grzejniki radiacyjne
  • grzejniki olejowe

Wybór odpowiedniego rozwiązania uwarunkowany jest potrzebami mieszkańców konkretnego domu lub mieszkania. Grzejniki konwektorowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na możliwości nagrzania mieszkania do oczekiwanej temperatury w bardzo krótkim czasie. Są one bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na dowolną regulację temperatury w zakresie od 5 do 35 stopni Celsjusza. Dodatkowo są one łatwe w montażu, a cena ich zakupu i instalacji jest bardzo niska. Grzejniki promiennikowe są nieco podobne do konwektorowych z tą różnicą, że służą one do ogrzewania konkretnych miejsc czy rzeczy. Dlatego nadają się one idealnie na przykład jako ogrzewanie sezonowe, lub do ogrzewania konkretnych miejsc, jak dajmy na to podjazd. Grzejniki radiacyjne to stosunkowo innowacyjne rozwiązanie, oddają one ciepło w sposób dynamiczny do otoczenia za pośrednictwem całej swojej obudowy. Komfort cieplny jest porównywalny do tego, jaki gwarantują grzejniki wodne, a ich dodatkowa zaletą jest fakt, że nie wysuszają one powietrza. Grzejniki olejowe to rozwiązanie dedykowane w szczególności osobom starszym oraz alergikom. Ogrzewają one przestrzeń mieszkalną w delikatny sposób, wytwarzając specyficzny mikroklimat. Efekt taki uzyskiwany jest dzięki temu, że grzejniki tego rodzaju wypełnione są ekologicznym olejem.


 

Więcej informacji:


Podsumowując:

Nowoczesne systemy grzewcze dają możliwość mieszkańcom domów jednorodzinnych i mieszkań znalezienie takich rozwiązań cieplnych, które w jak najlepszym stopniu spełnią ich oczekiwania i potrzeby. Wybór czy to konkretnego grzejnika czy też rozwiązani grzewczego to sprawa indywidualna uwarunkowana indywidualnym zapotrzebowaniem na ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *