Wraz z rozwojem przemysłu drzewnego w Polsce, powstają także nowe maszyny do ścinania, transportu i obróbki tego surowca. Na tartakach, podstawowym i niezbędnym urządzeniem jest trak. Jednak przecieranie drewna powoduje powstawanie odpadu – zrzynów/oflisów. Producenci maszyn w celu poprawienia ilości pozyskiwanej tarcicy z kubika drewna, oferują w sprzedaży oflisiarki.

Opis i specyfikacja ofilisiarki

oflisiarkaOflisiarka jest to maszyna elektryczna, zasilana napięciem trójfazowym. Przez swoje rozmiary i specyfikację jest to maszyna stacjonarna. Jej głównym celem jest wycinanie desek i listew z oflisów powstałych w tradycyjnym przecieraniu drewna. Zbudowana jest ze stołu na którym posuwamy oflisy, oraz piły tarczowej pracującej w poziomie. Wysokość cięcia możemy regulować ze względu na materiał jaki chcemy pozyskać. Najczęściej proces cięcia odbywa się automatycznie, dzięki czemu urządzenie może być obsługiwane przez jedną osobę. Rozwój technik sterowania bardzo wpłyną także na branże stolarską. Sprawiło to, że dzisiejsze oflisiarki często wyposażone są w czujniki, sterowniki, wyświetlacze. Wpływa to znacznie na wydajność i szybkość pracy urządzenia. Ceny tej maszyny są bardzo zróżnicowane. Wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależą od mocy silnika, stopniu automatyzacji, maksymalnej wielkości obrabianego materiału, oraz tego czy urządzenie jest nowe, lub używane.

Podsumowując, oflisiarka jest urządzeniem bardzo przydatnym i pomocnym. Pozwala zmniejszenie procentu odpadów z drewna, przez co w znacznie poprawia zyski firmy.  Swoje zastosowanie znajduję zarówno w wielkich fabrykach zajmujących się obróbką drewna, tartakach, drobnych zakładach rzemieślniczych i stolarniach. Ważną cechą jest także to, że maszyna może obsługiwać tylko jedna osoba.