Każdy miłośnik sportów wodnych, w tym także żeglowania, przed wypłynięciem na szerokie wody powinien zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Osprzęt żeglarski to nie tylko akcesoria, które umożliwiają samą żeglugę. Równie ważne i wręcz niezbędne są narzędzie gwarantujące bezpieczeństwo nie tylko żeglarzowi, ale również pasażerom i jachtowi. Szerokie wody czekają, w co zatem warto się wyposażyć przed wyprawą?

Niezbędne akcesoria w osprzęcie żeglarskim

osprzęt żeglarskiŻeglarski osprzęt to cała gama niezbędnych produktów, które pomagają żeglarzowi podczas rejsu. Wśród nich muszą się znaleźć przede wszystkim szeroka gama łuków, bujale, relingi, zamki, zatrzaski, drabinki jachtowe i karabińczyki. Wytrawny żeglarz wie, że konieczne podczas bezpiecznej podróży są także knagi, które pozwalają na unieruchomienie olinowania ruchomego. Równie ważne są także szekle wykorzystywane do łączenia elementów takielungów. Podczas pływania po rozmaitych wodach pamiętać trzeba, że w którymś momencie nastąpić musi wodowanie. W związku z tym do głównego wyposażenia jachtu dodać należy wszelkie akcesoria, które pozwolą na bezpieczne zatrzymanie jachtu. Wybierając osprzęt żeglarski zwracajmy uwagę na materiały, z jakich został wykonany. Pojedyncze elementy muszą odznaczać się wysoką jakością, aby tworzyć solidną całość. Dobrze jest sprawdzić opinie o produktach danej firmy. Wybierając się na wyprawę jachtem mamy szansę na przeżycie przygody, której nie zagwarantuje nam stały ląd. Nie zapominajmy jednak, że woda często bywa zdradliwa. Dla bezpieczeństwa swojego i innych osób podróżujących z nami zaopatrzmy się także w kamizelki ratunkowe. Zróbmy również zapas pożywienia. Jeśli planujemy dłuższą podróż nie będziemy mieli przecież szans na dokupienie czegokolwiek na wodzie.

Żeglowanie najczęściej kojarzy się jedynie z pływaniem i odpoczywaniem. Oczywiście, są to główne zalety takiej wyprawy. Jednak aby wszystko się udało, a nasza głowa była spokojna podczas podróż, przygotujmy osprzęt żeglarski przynajmniej kilka dni przed podróżą. Warto ruszyć w rejs z pełnym przygotowaniem i cieszyć się tylko szumem bezkresnej wody.