Ogrzewanie w dzisiejszych czasach jest jednym z droższych mediów w Polsce, do tego jego ceny stale pną się w górę. Horrendalne rachunki skłaniają ludzi do poszukiwania oszczędności, a co za tym idzie do pozyskiwania energii z nowych źródeł. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w Polsce są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze i lepiej sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych?

Pompa ciepła i jej warianty

Pompa ciepła jest w ogólnym rozumieniu maszyną cieplną wymuszającą ruch ciepła z obszaru o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Jest to kierunek przeciwny do naturalnego, czyli wymuszony poprzez dostarczenie zewnętrznej energii. Pompa ciepła to nazwa odnosząca się jednak do ogółu urządzeń cieplnych, spośród których możemy wyróżnić takie jak:

  • pompy powietrzne
  • pompy gruntowe
  • pompy wodne

pompy ciepłaWybór odpowiedniej pompy ciepła powinien być uwarunkowany specyfiką domu i terenu go otaczającego. Pompy wodne można wykorzystywać jedynie w pobliżu miejsc z wodą płynącą. Pompy gruntowe natomiast sprawdzają się wszędzie tam, gdzie znajduje się duża ilość wód termalnych, co pozwala na czerpanie ciepła z gruntu, jednak ich instalacja bywa dość kłopotliwa. Potrzebne jest wykonanie specjalnych odwiertów geotermalnych, a także nie każde miejsce nadaje się do zainstalowania tego rodzaju instalacji. Najpowszechniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce są pompy powietrzne. Fakt ten wynika z tego, że właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do ich montażu. Nowoczesne pompy powietrzne są wydajnym sposobem ogrzewania nawet przy bardzo niskich temperaturach. Wśród tego typu pomp można wyróżnić dwa typy: pompy powietrzno-powietrzne i powietrzno-wodne. Pierwsze pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przenoszą je do wnętrza domu. Drugim rodzajem jest pompa ciepła powietrze-woda. Jej działanie polega na pobieraniu ciepła z zewnętrznego powietrza i transportowaniu go do systemu grzewczego. Najlepiej sprawdzającym się rodzajem ogrzewanie przy zastosowaniu tego rozwiązania jest ogrzewanie podłogowe.

Fotowoltaika w domu – panele fotowoltaiczne

panele słonecznePobieranie energii z promieniowania słonecznego jest w Polsce coraz popularniejszym rozwiązaniem. W dużej mierze dlatego, że w ten sposób można generować zarówno energie cieplną jak i elektryczną. Budowa instalacji wystarczającej do ogrzania i oświetlenia domu może być dość kosztowną inwestycją. Jednak szacując obecne stawki prądu i ceny ogrzewania powinna się zwrócić w przeciągu 5-6 lat. Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów. Wśród paneli słonecznych można wymienić dwie grupy

  • moduły monokrystaliczne
  • moduły polikrystaliczne

Obecnie moduły monokrystaliczne dają najlepsze rezultaty oraz cechują się najdłuższa żywotnością, szacowaną na około 30 lat pracy. Koszt oraz rozmiar takiej inwestycji w dużej mierze uzależniony jest od tego jak duże jest gospodarstwo domowe i jakie ma ono zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną oraz tego na jakie rozwiązania się zdecydowaliśmy. Do montażu paneli słonecznych można wykorzystać cały dach lub jego cześć, najlepiej po południowej stronie. Instalacje można zamontować także w innym miejscu, na przykład w ogrodzie jako element wolno stojący. Ilość pozyskanej energii w skali roku może się nieco wahać. Uzależnione jest to panującymi w danym roku warunkami pogodowymi, jednak nowoczesne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki pozwalają na pobieranie wystarczającej ilości energii słonecznej, która może pokryć zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego.


 

Źródła wiedzy:


 

Podsumowując:

pompy ciepła wrocławNowoczesne metody pozyskiwanie energii cieplnej czy elektrycznej już w samej teorii są dobrym pomysłem. Pozwalają one nie tylko na zmniejszenie domowych wydatków, ale także na pozyskiwanie energii zielonej, co w ogromnym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska. Wśród tych ekologicznych rozwiązań trudno wskazać najlepsze. Mają one zarówno swoje wady jak i zalety, a wybór należałoby warunkować umiejscowieniem swojego domu i jego potrzebami, jeśli chodzi o zaopatrzenie w energię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *