Praca kondensatorów energetycznych polega na eliminowaniu zakłóceń i kompensacji mocy biernej. To urządzenia zbudowane z dwóch przewodników rozdzielonych dielektrykiem. Wykorzystuje się je do poprawy współczynnika mocy przy silnikach i transformatora nn oraz współczynników mocy urządzeń odbiorczych.

Kondensatory energetyczne i kompensacja mocy biernej

kondensatoryKondensatory energetyczne można podzielić na:

  • sprzęgające, blokujące napięcie stałe, które przepuszczają napięcie zmienne,
  • blokujące, które zawierają napięcie zmienne i napięcie stałe

Można zastosować je w filtrach oraz obwodach rezonansowych, które razem z elementami indukcyjnymi stanowią obwód rezonansowy, a także w obwodach czasowych, gdzie wykorzystuje się ładowanie i rozładowywanie kondensatora w celu określenia czasu. Kondensatory mogą być łączone szeregowo, równolegle lub mieszanie.
Pojemności kondensatora stałego ustalana jest jeszcze na etapie procesu jego wytwarzania, tak, więc w trakcie eksploatacji jego wartość nie ulega zmianom. To urządzenie najbardziej popularne, charakteryzujące się dużą różnorodnością oraz gęstością ładunku, którą uzyskuje się dzięki specjalnej budowie. Kondensatory stałe dzieli się wg typu 1 i 2.
Pierwsza grupa urządzeń przeznaczona jest do użytku profesjonalnego, kondensatory typu 2 ze względu na to, że są mniej stabilne i dokładne można spotkać głównie w sprzętach codziennego użytku. Dalszy podział przeprowadza się uwzględniając technologię wytwarzania, przeznaczenie i rodzaj dielektryka – od którego zależą właściwości kondensatora. Czasami można spotkać także kondensatory trzeciego typu tzw. ceramiczne, które wyróżnia duża pojemność jednostkowa np. płytkowe, monolityczne, rurkowe i foliowe. Pojemność kondensatorów stałych może wynosić od 0.1 do 2200 mF. Pojemność kondensatorów zmiennych można ustawić, przez co nazywa się je urządzeniami nastawnymi.

elektrycyObecnie produkowane są trzy rodzaje kondensatorów:

  • kondensatory ceramiczne posiadają jedną warstwę dielektryka, w tym wypadku nazywane są jednowarstwowym, ale mogą również składać się z kilku warstw.
  • kondensatory elektrolityczne wykonuje się aluminium lub tantalu. Elektrolit wykorzystywany w tych kondensatorach powinien charakteryzować się niska opornością właściwą. Takie urządzania najczęściej są elementami obwodów zasilających, mogą być również wykorzystane do filtrowania lub magazynowania energii.
  • kondensatory z tworzyw sztucznych. Najpopularniejszy materiał używany do wykonywania takich kondensatorów to poliester – PET, doskonały materiał pozwalający uzyskać cienkie folie oraz poliwęglan – łatwo poddaje się metalizacji, ma lepsze parametry, niż poliester i charakteryzuje się mniejszą stratnością elektryczną. Kolejny materiałem jest polipropylen – ponieważ jest dosyć trudny w obróbce, kondensatory z polipropylenu osiągają duże rozmiary.

Co to jest kompensacja mocy biernej?

kompensacja mocy biernejKompensacja mocy biernej jest działaniem mającym na celu optymalizację kosztów energii elektrycznej. Ponieważ energia bierna ma niekorzystny wpływ na parametry sieci dystrybucyjnej należy ją ograniczyć. Aby zmniejszyć pobór mocy biernej indukcyjnej, Zakłady Energetyczne zaczęły nakładać na odbiorców dodatkowe opłaty za przekroczenie dopuszczanego współczynnika mocy tg ∅. To, dlatego w miejsca, w których występują zbyt duże pobory energii, trzeba wyposażyć się w baterie kondensatorów. Najlepszym rozwiązaniem będą automatyczne układy kompensacji wyposażone w regulatory do załączania kolejnych stopni baterii kondensatorów. Dzięki temu można dopasować układu kompensacji do zmiennego obciążenia i uniknąć przekompensowania. Jeżeli dokładnie przeanalizujemy opłaty za energię oraz dane pomiarowe z licznika będziemy mogli dopasować układ kompensacji tak, aby zminimalizować koszty energii biernej do zera. Problemem może okazać się także bierna energia pojemnościowa. Wprawdzie to rzadziej pojawiający się problem, ale niekiedy spotykany. W tym wypadku kompensacja mocy biernej opiera się na wykorzystaniu dławików kompensacyjnych, które dobiera się na podstawie wcześniejszych odczytów energii oraz pomiarów specjalistycznych. Także w tym wypadku możliwe jest całkowite zredukowanie pobierania energii.


 

Źródło:


 

Elektryk i instalacje elektryczne w automatyce przemysłowej

automatykaElektryk, który świadczy usługi elektryczne dla osób indywidualnych, takie jak budowa instalacji elektrycznej w domu, naprawa lub wymiana skrzynki bezpieczników, nie spotyka się z kondensatorami elektrycznymi. Kondensatory występują w domowych sprzętach elektrycznych i to wtedy podchodzi pod elektronikę, ponieważ są bardzo małe części. W dzisiejszych czasach sprzętu AGD i RTV już się nie oddaje do naprawy i serwisu, chyba że jest jeszcze na gwarancji. Jeśli gwarancji nie ma to sprzęt elektroniczny utylizujemy i kupujemy nowy. Więc i tu elektryk nie ma fizycznego kontaktu. Czy jest miejsce gdzie elektryk zajmuje się złożonymi systemami elektronicznymi?
Tak, są to z automatyzowane hale produkcyjne. Tam praca elektryka i jego wiedza jest nie zastąpiona. To tutaj spotyka się ze złożonymi systemami elektrycznymi. Elektryk w takich przedsiębiorstwach jest odpowiedzialny za utrzymanie ruchu, co fizycznie oznacza naprawę lub wymianę poszczególnych zepsutych lub zużytych części elektrycznych. W takich układach często wymienia się:

  • falowniki
  • wyłączniki krańcowe
  • styczniki
  • oraz kondensatory energetyczne – gdy spada ich sprawność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *