Kolba, część karabinu służąca do oparcia broni na ramieniu w celu zminimalizowania efektu odrzutu strzału była stosowana niemal od początku istnienia broni palnej. Pierwsze kolby były zazwyczaj przedłużeniem drewnianej części karabinu i jego integralnym elementem. W miarę rozwoju broni palnej, również kolby zaczęły być obiektem wielu modernizacji.

Rodzaje kolb do współczesnej broni

kolby do broniWspółcześnie w użyciu jest kilka różnych rodzajów kolb, zazwyczaj stosowanych w broni do konkretnego zastosowania. Najpopularniejsze i najbardziej podstawowe są stałe kolby do broni, będące zazwyczaj zrobione z drewna lub tworzywa sztucznego, nie mające żadnej możliwości regulacji, ale za to będące konstrukcjami trwałymi i odpornymi na uszkodzenia. Niektóre zmodernizowane modele posiadają możliwość złożenia z boku broni, dla wygody transportu i używania broni w pomieszczeniach. Kolby regulowane stosowane są szeroko przez wojsko i policję. Pozwalają na regulację długości kolby wedle potrzeby i upodobania operatora broni, a także dostosowania się do warunków użytkowania, np. ciasnych pomieszczeń. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana kolba w amerykańskim układzie ar14 umożliwia szybką wymianę samej kolby bez konieczności demontażu broni. Niektóre bardziej zaawansowane rodzaje kolb pozwalają na jednoczesną regulację długości i możliwość ich złożenia. Często posiadają również poduszkę pod policzek, znacznie poprawiającą komfort użytkowania, jak i stopkę z miękkiego tworzywa, chroniącą przed obrażeniami, mogącymi być skutkiem odrzutu broni.

Kolby szkieletowe, często będące zaledwie jednym kawałkiem uformowanego, grubego drutu bez żadnych dodatków, stosowane są do lekkiej broni. Ich główną zaletą jest niezauważalna wręcz waga, choć w porównaniu do innych rodzajów stosowane są rzadko.