W ostatnim czasie, kiedy przeglądamy ogłoszenia o pracę, coraz częściej możemy natknąć się na anonse, w których do pracy poszukiwane są zdalne asystentki. Niewiele osób ma świadomość tego, jakie zadania pełni osoba na tym stanowisku, a także jaką wiedzę i umiejętności powinna ona posiadać, by sprawdzać się w tej roli. Bardzo często, jeśli wcześniej nie pracowaliśmy na takim stanowisku, nie wiemy, jak wyglądać ma codzienny dzień pracy.

Zadania zdalnej asystentki

zdalna asystentkaDuża część osób kojarzy pracę zdalnej asystentki z pracą, którą znamy ze stanowiska sekretarki czy też stacjonarnej asystentki pracującej w biurze przy osobie na wysokim, kierowniczym stanowisku. Nie ma w tym niczego dziwnego, a co ważniejsze porównanie to jest bardzo trafne, ponieważ zadania na tych stanowiskach są zbliżone, ale realizowane w zupełnie innych okolicznościach. Zdalna asystentka, jak sama nazwa stanowiska sugeruje, pracuje w trybie zdalnym, a więc z dowolnego miejsca, w którym ma dostęp do telefonu i internetu. Ciekawa jest też forma zatrudnienia na tego typu stanowisku, ponieważ ze względu na formę realizowanych zadań, najczęściej zdalni asystenci rozliczani są za przepracowane godziny lub zrealizowane zadania. Oczywiście, w zdecydowanej większości są to osoby, które prowadzą swoją działalność gospodarczą i rozliczają się na podstawie wystawianych faktur VAT, ale nie jest to warunek konieczny, by podjąć pracę zdalnej asystentki.

Osoby, które chcą pracować na stanowisku wirtualnego asystenta, w dużej mierze powinny posiadać umiejętności zbieżne z tymi, jakich potrzebuje osoba pracująca na stanowisku sekretarki. Przydatna będzie biegła obsługa programów komputerowych, a także umiejętność wyszukiwania informacji. Ważna na pewno będzie zdolność organizowania pracy i elastyczność.