Pokaż mi czym jeździsz a powiem Ci kim jesteś – te słowa bardzo często sprawdzają się w praktyce. Nie każdy dba o samochód. Dla niektórych osób jest to tylko środek lokomocji z punktu A do punktu B. Są jednak osoby, które nie tylko o samochód dbają ale także chcą przywrócić mu pierwotny blask. Dla takich właśnie osób powstał auto detailing.

Auto detailing czyli odnów swój samochód

nakładanie kosmetyków samochodowychAuto detailing mylony jest z klasycznym myciem pojazdów i woskowaniem, które wykonują typowe myjnie samochodowe czy też inne podmioty usługowe. Detailing to coś więcej. Jeśli po naszym pojeździe widać, że nie jest pierwszej młodości warto skorzystać z tego typu usług. Większość firm zajmujących się detailingiem, szczególnie tych z większych miast takich jak Poznań wykonuje go rzetelnie. Nawet kilkunastoletni samochód po dokładnym oczyszczeniu zarówno lakieru, reflektorów jak i całego wnętrza może wyglądać jak pojazd, który niedawno opuścił salon. Detailing nie jest przesadnie drogi. Szczególnie warto go wykonywać, gdy nasz pojazd nie jest przesadnie stary a odnowienie podniesie jego wartość rynkową. W przypadku droższych pojazdów warto dokonać auto detailingu na krótko przed sprzedażą. Pojazd, który dobrze wygląda łatwiej przyciągnie chętnych dzięki czemu sprzedaż zajmie nam mniej czasu. Wiadomym jest, że ludzie kupują oczami i bardzo często jeśli coś wpadnie nam w oko to istnieje duża szansa na zakup danego przedmiotu. W skład typowych usług oferowanych przez firmy należą między innymi:

 • odświeżenie lakieru
 • korekta i zabezpieczenie lakieru
 • detailing wnętrza
 • hydrofobizacja szyb
 • polerowanie reflektorów

Tego typu zabiegi przywrócą naszemu pojazdowi dawny blask i będzie cieszył oko jak za dawnych lat.

Usuwanie filtra cząstek stałych dla użytkowników silników diesla

usuwanie filtra cząstek stałychFiltr cząstek stałych jest jednym z elementów układu wydechowego. Stosowany jest on w silnika diesla. Zadaniem filtra cząstek stałych jest teoretycznie ochrona środowiska naturalnego przed działaniem szkodliwych związków wydobywających się z rury wydechowej. Jest on niestety dosyć problematyczny. Co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów konieczne jest oczyszczenie filtra z nagromadzonej sadzy i innych zanieczyszczeń. Zazwyczaj wymaga to jazdy ze sporą prędkością przy odpowiednich obrotach przez określoną ilość czasu. Bardzo często jest to niewykonalne – konstruktorzy nie wzięli pod uwagę, że duża część aut z silnikami diesla porusza się nie po autostradach a po drogach miejskich, gdzie występuje ciągłe przyspieszanie i hamowanie a utrzymanie wyższej prędkości przez dłuższy czas praktycznie graniczy z cudem. Koszt wymiany filtra cząstek stałych niejednokrotnie sięga kilku tysięcy złotych – dlatego też część ludzi decyduje się na jego usunięcie. Wymaga to często korekcji oprogramowania od emisji spalin. Patrząc na ceny filtrów i ich problematyczność koszt usunięcia filtra cząstek stałych w warsztatach nie jest przesadnie wysoki a daje nam wiele korzyści.

Chiptuning czyli wydobycie z naszego pojazdu maksymalnej mocy

chiptuningMimo iż aktualnie produkowane samochody posiadają wyższą moc przy tych samych pojemnościach w stosunku do pojazdów produkowanych kilka lat wcześniej to i tak nie brakuje chętnych by tę moc jeszcze zwiększyć. To właśnie dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie chiptuning. Chiptuning to modyfikacja sterownika silnika. Ma ona na celu zwiększenie maksymalnej mocy pojazdu ale także:

 • zwiększenie prędkości maksymalnej
 • zmianę momentu obrotowego
 • zwiększenie dawki paliwa
 • zmianę kąta zapłonu
 • zmianę czasu wtrysku i wielu innych parametrów silnika

Tego typu modyfikacje najlepiej jakby były wykonywane w dobrych warsztatach mieszczących się w większych miastach takich jak na przykład Bydgoszcz. Nie warto oddawać pojazdu modyfikacjom za jak najniższą cenę. Źle przeprowadzony chiptuning może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Nie należy modyfikować silników, które wykazują już oznaki zużycia – może to jeszcze bardziej skrócić ich żywotność.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

 • ANB Center – witryna internetowa firmy oferującej kosmetyki samochodowe zymol i meguiars
 • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
 • Xmotorsport.pl – strona internetowa stacji kontroli pojazdów z Bydgoszczy

Podsumowanie tematu

Przytoczone wcześniej usługi są świetnym sposobem nie tylko na przywrócenie naszemu pojazdowi pierwotnego blasku ale także na usunięciu dotkliwych problemów czy też podniesieniu mocy. Zazwyczaj tego typu modyfikacje przynoszą więcej korzyści niż problemów. Warto się nimi zainteresować jeśli chcemy aby nasz pojazd wyróżniał się na tle innych a jazda nim sprawiała przyjemność.