Maszyna wytrzymałościowa jest urządzeniem dzięki któremu, jak łatwo wywnioskować z samej nazwy, możemy poddawać materiały testom wytrzymałościowym. Dzięki niej możemy stwierdzić czy dany materiał posiada odpowiednie właściwości, które zostaną wykorzystane do budowy innych elementów. Jednak nie jest to jedno narzędzie. Wśród maszyn wytrzymałościowych możemy spotkać się bowiem z różnymi podziałami. 

Zastosowanie maszyn wytrzymałościowych 

maszyna wytrzymałościowa cenaPierwszy podział maszyn wytrzymałościowych dzieli je ze względu na rodzaj testowanych odkształceń. Możemy więc wyróżnić urządzenia takie jak zrywarki, prasy oraz maszyny uniwersalne będące połączeniem dwóch poprzednich. Właściwości jakie mierzą maszyny to podatność na rozciąganie oraz ściskanie. Sposób przeprowadzania testu nie jest w przypadku wszystkich urządzeń taki sam. Sprawia to, że w tym momencie natykamy się na kolejny podział. Jedne z maszyn pozwalają nam przeprowadzić próby statyczne, inne z kolei dynamiczne. Jeśli interesuje Cię maszyna wytrzymałościowa cena, jak łatwo się domyślić uzależniona jest właśnie od rodzaju urządzenia, na który się ostatecznie zdecydujemy. Wybór z kolei dyktuje nam rodzaj materiału jaki poddajemy próbom. Maszyny wytrzymałościowe odnajdują zastosowanie w wielu branżach. Spotkamy się z nimi w przetwórstwie tworzyw sztucznych, kompozytów opakowań, branży metali lekkich czy też biomateriałów. Mogą one przyjmować zarówno postać nastołową, jak i podłogową. Te drugie wykorzystują głównie cięższe branże takie jak np. budownictwo czy branże wykorzystujące materiały, które muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością. 

Wiele z maszyn w przedsiębiorstwach nastawionych na rozwój, wyposażona jest w specjalne, nowoczesne oprogramowanie. Dzięki niemu wszystkie pomiary są jeszcze dokładniejsze, co zwiększa jakość produktów powstających z danych materiałów.