Przepiękne kwiaty, dorodne uprawy oraz obfite owoce są dumą każdego rolnika, działkowicza czy właściciela przydomowego ogródka. Decydując się na uprawę ziemi, przede wszystkim należy zacząć od zbadania podłoża. Może szybko się okazać, że gleba potrzebuje zastosowania odpowiednich środków, które skutecznie poprawią jej jakość. Bardzo ważnym parametrem określającym jakość gleby jest jej pH. Zbyt lub zbyt wysokie sprawia, iż gleba nie jest optymalnym środowiskiem do wzrostu roślin.

Zalety stosowania nawozów wapniowych

nawozy wapniowe granulowaneUtrzymanie odpowiedniego pH gleby można uzyskać za pomocą właściwego nawożenia. Najczęściej spotykanym problemem jest zbyt niskie pH. Aby mu przeciwdziałać stosuje się nawozy oparte na węglanach lub tlenkach. Do najczęściej wykorzystywanych i jednoczenie najbardziej skutecznych należą nawozy wapniowe. Wapń jest także składnikiem odżywczym wielu roślin, dzięki czemu przyspiesza ich wzrost. Popularną formą nawozów są granulki. Nawóz w firmie granulowanej wchłania  się wolniej, co działa na korzyść upraw. Nie odczuwają one gwałtownej zmiany pH gleby. Mają czas na przystosowanie się do nowych warunków. Granulki wydłużają czas rozkładu substancji chemicznej oraz reakcji z wodą obecną w glebie. Nawozy wapniowe granulowane również bardzo wygodnie się wysiewa. Całość trafia do gleby, granulki nie są unoszone przez wiatr i od razu opadają na ziemię. Nawożenie jest równe i pozbawione jakichkolwiek miejsc, do których nawóz nie dotarł. Nawozy wapniowe mogą być stosowane zarówno na gleby ciężkie, jak i średnie oraz lekkie. Zależnie jednak od rodzaju ziemi, odpowiedzialny rolnik lub działkowicz powinien zdecydować się na nawóz wapniowy w postaci węglanów lub tlenków.

Gwarancją owocnych zbiorów może okazać się właściwie przeprowadzony proces nawożenia gleby. Aby odkwasić podłoże najczęściej stosuje się nawozy wapniowe. Spotykane na obecnym rynku nawozy w postaci granulek są bardzo wygodne w stosowaniu i zyskały już wielu zwolenników.