Rolnictwo pomimo ostatnich klęsk żywiołowych nadal stanowi dość mocny trzon polskiej gospodarki. Tereny rolne zajmuj a około 60% całego terenu Polski, co za tym idzie rolników w naszym kraju jest bardzo wiele, a praca na roli jest dość często oferowana, dlatego warto się nieco zorientować w tym temacie. Co zatem warto wiedzieć o tego rodzaju pracy i o obsłudze maszyn na gospodarstwach rolnych?

Wybierając hale udojowe oraz inne urządzenia

Krowy w hali udojowejRozwiązań czyli maszyn, które mają usprawniać prace rolników jest bardzo wiele, dlatego nie sposób o wszystkich powiedzieć, dlatego powiemy o tych popularniejszych, o których jednak na co dzień się nie słyszy. Na początek warto słów kilka powiedzieć o halach udojowych, jako że hodowla krów mlecznych jest w Polsce dość powszechna. Hale te jak łatwo się domyślić służą do dojenia krów. Wyróżnić można ich kilka rodzajów między innymi hale w typie rybia ość, gdzie krowy ustanowione są obok siebie pod kontem trzydziestu lub sześćdziesięciu stopniu w zależności od hali, co umożliwia dojenie krów zarówno z boku jak i z tył. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że prosty system bramek, korzystnie wpływa na redukcje czasu potrzebnego na dojenie. Zaletą tego rodzaju hal jest także fakt, że przynajmniej w niektórych przypadkach można je uzupełnić o takie systemu jak:

 • systemy żywienia
 • systemu zarządzania stadem
 • liczniki mleka
 • wykrywacz komórek somatycznych (określenie klasy mleka)
 • automatyczny system odłączają aparatów udojowych
 • Pneumatyczne bramki

Co sprawia, że rozwiązanie to może stać się jeszcze bardziej praktyczne, a co za tym idzie korzystnie wpłynąć na cały proces dojenia i zdecydowanie go uprościć i skrócić. Innym typem hal udojowych są hale o tak zwanym typie bok w bok. W tym przypadku krowy rozmieszczone są obok siebie, a dojenie następuje od tył. W przypadku tego rozwiązania jego główną zaletą jest ergonomia, co oznacza, że wszystko zostało tak rozplanowane by wszystko znajdowało się blisko dojarza, co także znacząco skraca cały proces.

Korzystanie z rozrzutnika obornika

Rozrzutnik obornika na poluZdecydowanie innym rozwiązaniem, jednak zdecydowanie przydatnym w rolnictwie, zwłaszcza, jeśli chodzi o uprawę terenów rolnych jest rozrzutnik obornika, który umożliwia równomierne rozrzucanie obornika, ale także torfu czy kompostu, co pozwala w dość szybki i dokładny sposób użyźnić tereny pod zasiew, jeśli chodzi o tego rodzaju rozwiązania to warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą one także służyć jako przyczepy do transportu płodów rolnych, co sprawia, że staje się to wielofunkcyjne rozwiązanie, a co za tym idzie praktyczne. Jeśli chodzi o gospodarstwa to sprzętów, maszyn i rozwiązań jakie się wykorzystuje jest znacznie więcej, jednak teraz warto jeszcze słów kilka powiedzieć o kwestii bezpieczeństwa na terenie gospodarstwa.

Bezpieczeństwo osoby pracującej zapewnia odzież robocza

Rolnik w odzieży roboczejPraca w gospodarstwie nie należy ani do lekkich ani do szczególnie przyjemnych, głównie z racji tego, że przy tego rodzaju pracy narażonym się jest na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, a także jakby nie było trzeba przyznać, że jest to raczej dość brudna praca, przynajmniej w większości przypadków, dlatego zwykle trzeba się odpowiednio zabezpieczyć. Co za tym konieczna jest odpowiednia odzież robocza, w zależności od charakteru wykonywanej na gospodarstwie pracy może to być:

 • Odzież robocza ( kurtki, bluzy, itd.)
 • odzież robocza ocieplana
 • obuwie robocze
 • rękawice ochronnej
 • ochrona głowy (czapki)

Te podstawowe elementy zdecydowanie pozwolą zabezpieczyć, się przed różnymi nieprzewidywalnymi skutkami czy też zdarzeniami podczas pracy w gospodarstwie.


Źródła przydatnych informacji związanych z tematem:

 • Viomar-Agro – strona internetowa firmy oferującej hale udojowe i rozrzutniki obornika
 • Farmer.pl – portal internetowy poświęcony zagadnieniom rolniczym

Podsumowanie tematu

Praca na gospodarstwie rolnym nie jest może szczególnie trudna, jednak ze względu na warunki w jakich może przyjść pracować może być ona dość uciążliwa, dlatego warto wiedzieć, jak się przy tego rodzaju pracy można zabezpieczyć, a także z jakiego rodzaju sprzętem i maszynami może przyjść nam się na gospodarstwie spotkać i do czego mogą one służyć i co za tym idzie jak je ewentualnie obsługiwać, ale przynajmniej czego się w tym względzie spodziewać.