Przed nami czasy rynku nazywanego popularnie „rynkiem pracownika”. Oznacza to tyle, że teoretycznie to pracownik dyktuje warunki na rynku pracy. Niedobór pracowników niewykwalifikowanych, mała ilość tych wykwalifikowanych sprawia, że pracodawcy w negocjacjach ze swoimi pracownikami są gotowi iść na szeroko zakrojone ustępstwa.

Praktyka negocjowania trudniejsza od teorii

jak negocjować zarobkiRynek HR jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Polsce. Firmy zajmujące się kwestią Human Resources rekrutują dla polskich firm pracowników zza wschodniej granicy, Bangladeszu, Wietnamu czy z Nepalu. Świadczą dla dużego i małego biznesu usługi z zakresu HR, dla pojedynczych klientów tworzą ścieżki kariery i pomagają im przygotowywać się do rozmów o pracę oraz szukają dla nich pracy. Ostatnio, firmy zajmujące się branża Human Resources zaczęły przeprowadzać szkolenia o nazwie: jak negocjować zarobki? Powstały również usługi o charakterze doradczym, gdzie specjalista od rynku pracy przeprowadza nas przez cały przekrój rynku, umiejscawia w odpowiednim miejscu nasze zarobki i pokazuje nam, w którym miejscu rynku pracy znajdujemy się pod tym względem. Profesjonalne przygotowania do rozmowy o podwyżce lub do negocjowania swoich zarobków obejmuje także elementy psychologii behawioralnej, negocjacji i ogólnej wiedzy na tematy rynku pracy. W sposób rzetelny i profesjonalny możemy przygotować się do tej trudnej z ludzkiego punktu widzenia rozmowy.

W każdej pracy i przy kandydowaniu do każdej pracy istnieje taki rodzaj rozmów, który z definicji nie należy do najłatwiejszych. Należą do nich rozmowy o wypowiedzeniu, negocjowanie zarobków, wskazywanie na niedoskonałości otoczenia i warunków pracy. Warto podejść do tego typu rozmów w profesjonalny sposób, czy w taki jaki oczekiwalibyśmy od naszego pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy.