Każdy kto prowadzi swoją działalność wie, że musi opłacać podatki od każdej zatwierdzonej transakcji sprzedaży. Kupując bułkę w piekarni, czy książkę w księgarni, powinniśmy dostać paragon, bo handel jest opodatkowany i sprzedawca musi posiadać kasę fiskalną. 

Po co stosować kasy fiskalne?   

kasa fiskalna gdańskWszystkie zawody poza wolnymi, muszą posiadać kasy fiskalne. Właściciele sklepów, rozpoczynając działalność muszą zakupić kasę i zgłosić ją do do Urzędu Skarbowego, w celu zatwierdzenia jej fiskalizacji. Urządzanie po zakupie należy właściwie skonfigurować i wprowadzić bazę danych. Aby móc jej używać, w pamięci kasy muszą się znaleźć wszystkie niezbędne informacje takie jak dane płatnika, oraz towary, lub usługi, które sprzedajemy. Jeżeli interesuje nas nowoczesna kasa fiskalna Gdańsk będzie miastem, w którym kupimy je w najniższej cenie. Nowoczesne modele, możemy synchronizować z system komputerowym, który ułatwia nam pracę. Im większy mamy asortyment, tym droższą kasę fiskalna potrzebujemy, bo musi mieć wbudowaną dużą pamięć. Dobra kasa daje możliwość przesyłania z programu magazynowego do pamięci urządzenia całej bazy danych, aby nie trzeba było tego robić ręcznie. Na kasie fiskalnej każdego dnia, po skończonej sprzedaży trzeba wykonać raport dobowy fiskalny, który należy przechowywać w dokumentach firmowych. Dodatkowo pod koniec każdego miesiąca należy zrobić wydruk dotyczący całej sprzedaż w ciągu jednego okresu rozliczeniowego i przekazania go do działu księgowego, gdyż jest to ważny dokument rozliczeniowy. 

Jeżeli sprzedajemy ograniczony asortyment, to bazę kasy można wprowadzić ręcznie. Jeżeli natomiast nasz asortyment liczymy w setkach rodzajów, to lepiej go przesłać automatycznie z programu magazynowego, bo wtedy każda sprzedaż, ściągnie sztuki że stanu.