Chmury obliczeniową stają coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorców. Firmy wykupuję rozwiązanie zaoferowane przez zewnętrznego dostawcę w ramach opłaty licencyjnej. Mają stały dostęp do swoich danych, opiekę techniczną. Nie muszą też instalować oprogramowania na swoich komputerach, wystarczy tylko dostęp do internetu.

Chmury prywatne dostępne dla wybranych

chmura prywatnaRozróżniamy trzy rodzaje chmur obliczeniowych: publiczną, prywatną i hybrydową. Z założenia wszystkie pozwalają nam na wykorzystanie elastycznych rozwiązań i automatyzację procesów zachodzących w firmie. Niekiedy jednak firma posiada dane wrażliwe takiej jak dane osobowe, tajemnice handlowe czy inne informacje, do których nikt niepożądany nie powinien mieć dostępu. Wtedy najczęściej decyduje się na skorzystanie z chmury prywatnej. Chmura prywatna jest dedykowanym rozwiązaniem dla danego przedsiębiorstwa. Dostęp do niej przydzielamy tylko wybranym osobom, którym dane w niej zawarte są np. niezbędne do pracy. Korzystamy z niej na terenie zakładu pracy. Jest objęta naszym firmowym firewallem, by nikt z zewnątrz nie miał do niej dostępu. Informatycy pracujący w firmie zajmuję się utrzymaniem jej prawidłowego funkcjonowania. W przeciwieństwie do chmury publicznej, chmura prywatna wymaga inwestycji w sprzęt, chociażby serwery. Dzięki temu wiemy gdzie przechowywane są nasze dane. Jeśli są to dane wrażliwe najczęściej obejmuje je ochroną nasza firmowa zapora sieciowa. Ograniczając dostęp do danych mamy wpływ na ich bezpieczne przechowywanie.

Przechowywanie danych w chmurze zapewni do nich łatwiejszy dostęp. Nasi pracownicy w każdej chwili mogą pobrać potrzebne im do pracy dokumenty, bez udawania się do innego działu firmy. Zwiększy to też efektywność ich pracy i pozwoli oszczędzić czas.