Są zwolennicy kawy, są i fani yerba mate. Niektórzy stosują jedną i drugą zamiennie. Prawda, że obie mają działanie energetyczne, jednak zupełnie inne. Kawa działa na zasadzie mocniejszego kopa, który jednak równie szybko traci swoją moc. Yerba pobudza spokojniej, ale też efekt jej działania jest widoczny dłużej. Sposób przygotowania także jest różny, ale w obu przypadkach niezbyt skomplikowany.

Zestawy yerba mate a pierwsze łyki yerby

Zestaw yerba mateJeżeli nigdy w życiu nie piłeś zaparzonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, to najpierw spróbuj. Nie każdemu ten napój smakuje, więc nim zakupisz całe wyposażenie do jego picia, spróbuj małej dawki tego płynu. Poniżej znajdziesz podpowiedź jak ją przygotować. Jak zaparzyć yerba mate:

 • przygotuj solidną łyżkę zmielonych listków yerby;
 • wsyp je do dużego kubka;
 • zalej wodą o temperaturze siedemdziesięciu pięciu stopni;
 • pij przez bombillę;
 • możesz zalać liście ponownie (wywar będzie słabszy, ale za to bardzo smaczny)

Jak widzisz, przygotowanie yerby wcale nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. By pić ten specyfik potrzebujesz na dobrą sprawę tylko bombillę, czyli rurkę do picia yerby. Liście ostrokrzewu paragwajskiego są zawsze drobno zmielone, więc picie bez niej jest w zasadzie niemożliwością. Na początek nie potrzebujesz natomiast matero z tykwy, czyli naczynia do picia, bo wystarczy ci zwykły kubek. Niektórzy wręcz wolą pić ją w kubku, ponieważ jest on łatwiejszy w czyszczeniu.

Yerba mate w naczynkuNaczynka do yerba mate – elementy zestawu

Jeżeli spodobał ci się smak yerby, możesz zainwestować w profesjonalny zestaw do picia tego napoju. Możesz wtedy zacząć też próbować innych sposobów jej przyrządzania, na przykład na zimno (to tak zwana terere). W skład takiego kompletu może wchodzić:

 • matero,
 • bombilla,
 • termometr,
 • szczoteczka do czyszczenia bombilli,
 • guampa,
 • yerba mate

Dostępne na rynku naczynia do picia yerby różnią się znacznie pod względem wyglądu i funkcjonalności. Każdy więc znajdzie odpowiednie dla siebie. Warto też wiedzieć, że yerba sprzedawana jest w najróżniejszych mieszankach i tym, którym nie posmakowała czysta, cierpka mieszanka może spodobać się smak yerby z dodatkami, które zmieniają wrażenia smakowe, sprawiając, że mate może być na przykład słodsza.

Zaparzanie kawy w ekspresach kolbowych

Kolbowy ekspres do kawyNajczęstszym sposobem zaparzania kawy w domu jest po prostu zalanie jej wrzątkiem. W zależności od upodobań dodajemy do niej mleko albo cukier lub pijemy czarną. Ten sposób jednak nie jest najzdrowszy. Dużo lepszym pomysłem jest picie kawy z ekspresu. Oczywiście, taki ekspres jest dość sporym wydatkiem, ale dla osób, które piją ten napój na co dzień może być narzędziem wymarzonym. Kawa przygotowana z pomocą ekspresu ciśnieniowego jest zdrowsza, bo parzy się przez bardzo krótki czas. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup alternatywnych zaparzaczy do kawy, takich jak:

 • chemex
 • aeropress
 • V90

W zależności od zastosowanej metody sposób przyrządzania napoju będzie inny. Czasami znacznie trudniejszy od yerba mate. Ekspresy kolbowe pomocne przy robieniu dobrej kawy Jak dla mnie, kawa z ekspresu nie ma sobie równych. Potwierdzają to też badania, które wykazują, że ten rodzaj kawowego napoju jest po prostu najlepszy dla zdrowia. O ile nie masz nadciśnienia, to nawet picie go kilka razy dziennie w małych ilościach może pomóc w niektórych dolegliwościach. Ekspresy do kawy kolbowe nie są arcytrudnymi narzędziami działania, jednak trzeba pewnej wprawy, by przygotować kawę tą metodą. Po pierwsze, trzeba zmielić kawę z użyciem młynka prosto do kolby ekspresu i dobrze ugnieść wewnątrz. Następnie oczyścić kolbę tak, by naokoło w jej szczelinach, nie znajdowała się niepotrzebna kawa. Później należy podłączyć dokładnie kolbę i puścić przez nią strumień wody tak, aby kawa się zaparzyła. Ważne, aby nie parzyć za długo. Standardowy czas do zaparzenia espresso to trzydzieści sekund. Dłużej kawa nie powinna się parzyć, ponieważ nabiera wtedy niedobrego smaku, jakby spalenizny. Nauczenie się tych wszystkich kroków nie jest aż tak trudne, a ponadto wiele ekspresów ma możliwość ustawienia automatycznie różnych rzeczy. Dzięki temu robienie kawy staje się banalnie proste.


Informacje związane z tematem dostępne są również na:

 • Ymt24.pl – sklep internetowy sprzedający zestawy yerba mate i miód manuka
 • Gotujmy.pl – portal internetowy z przepisami i inspiracjami kulinarnymi
 • Coffee Service – strona internetowa z bogatą ofertą profesjonalnych ekspresów gastronomicznych

Podsumowanie tematu

Yerba mate jest nieco trudniejsza do przygotowania niż kawa zalewajka, jednak nawet laik jest w stanie sobie z tym procesem poradzić. Znacznie więcej problemów można mieć z robieniem kawy z użyciem ekspresu niż z zalaniem popularnego napoju z liści ostrokrzewu paragwajskiego.