Gruntowy wymiennik ciepła Gruntowy wymiennik ciepła to system rur, które układa się w gruncie na głębokości około 1,5 m. Głównym zadaniem wymiennika jest wspomaganie pracy wentylacji – zimą ogrzewa powietrze wchodzące do budynku, natomiast latem może pełnić funkcję klimatyzacji. Najczęściej traktuje się go jako dodatek do wyposażenia systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze. Prawidłowo wykonany i zamontowany wymiennik ciepła to doskonałe zabezpieczenie rekuperatora przed zamarzaniem.

Gruntowy wymiennik ciepła popularna inwestycja w nowych budynkach

Obecnie GPWC stosuje się w większości nowo powstałych budynków, głównie w domach energooszczędnych. To dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na mniejsze koszty ogrzewania, ale także na to, że do domu trafia świeże, przefiltrowane powietrze pozbawione zanieczyszczeń.

Rekuperator i gruntowy wymiennik ciepła – najlepszym połączeniem?

rekuperatorRekuperator posiada filtry, które usuwają zanieczyszczenia, co więcej istnieje możliwość rozbudowania systemu, możemy go doposażyć np. w jonizatory uzdatniające powietrze. Pozyskiwanie energii zgromadzonej w ziemi jest dużo zdrowsze oraz co ważniejsze bezpieczne dla środowiska naturalnego. Na skuteczną pracę wymiennika wpływa:

  • rodzaj gruntu
  • głębokość umieszczenie instalacji
  • ilość promieni słonecznych, które dochodzą do gruntu

Jeżeli wymiennik zamontujemy zbyt płytko wówczas jego praca może zostać zakłócona przez mrozy lub letnie upały – zimą wymiennik na skutek niskich temperatur może stracić swoją sprawność, latem jego skuteczność będzie znikoma ze względu na ogrzewanie się gruntu. To, dlatego podczas planowania takich pracy najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Ponieważ umieszczenie wymiennika w gruncie niesie ze sobą zagrożenie zalania wodą, musi być niezwykle szczelny. Jego zalanie spowoduje, że nie będzie pracował poprawnie, żeby go naprawić wystarczy odpompować wodę.
Duże znaczenie będzie mieć również rodzaj gruntu, dobrze sprawdzi się grunt mokry, jednak nie oznacza to, że na gruncie piaszczystym lub suchym nie będzie efektowny. Po prostu wyższe osiągi uzyska umieszczony w gruncie gliniastym. Ważne jest także lokalizacja urządzenia. Kiedy wymiennik będziemy chcieli umieścić poza budynkiem, musimy liczyć się z większymi kosztami instalacyjnymi, jednak daje to możliwość naprawy w razie awarii. Większość standardowych GWPC montowana jest poza obrysem budynku. Dla domów jednorodzinnych dopuszczalna jest niekiedy możliwość instalacji pod budynkiem i fundamentami.

Jak wygląda współdziałanie układów wentylacji, gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora?

gruntowy wymiennik ciepłaRekuperator i kanały wentylacyjne Gruntowy wymiennik ciepła zazwyczaj traktuje się jak dodatkowe urządzenie rekuperatora. Dzieje się tak, ponieważ to rekuperator reguluje pracę wymiennika – chodzi między innymi o automatyczne włączenie GPWC oraz by-passu, czyli obejścia wymiennika ciepła w rekuperatorze, aby w lecie możliwe było doprowadzenia do budynku powietrza maksymalnie schłodzonego. Tak, więc montowanie GPWC bez systemu rekuperacji w zasadzie traci sens. Oczywiście istnieje możliwość, aby wymiennik zainstalować w budynku, który nie jest wyposażony w system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Nie mniej jednak wiąże się to z wykonanie systemu przewodów wentylacyjnych, które w odpowiedni sposób rozdzielą powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Niestety ze względu na to, że taki układ wymaga zamontowania dużym, mało estetycznych kabli, który nie da się ukryć w zakamarkach pomieszczeń, potrzebna będzie ich zabudowa. To z kolei wiąże się z kolejnymi kosztami, bo w tym wypadku trzeba zrobić generalny remont. Za wykonanie takiego systemu zapłacimy prawie tyle samo co za projekt i wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej opartej na rekuperatorze.

Po co nam klimatyzacja?

klimatyzacjaW nowoczesnym budynku nie może zabraknąć klimatyzacji i agregatów w kanałach wentylacyjnych, które sterowałyby przepływem powietrze w każdym pomieszczeniu. Natomiast klimatyzacja da sobie radę w tedy gdy sam rekuperator nie wystarcza. Gruntowy wymiennik ciepła jak i rekuperator odpowiadają za utrzymanie różnicy między temperaturą zewnętrzną, a wewnętrzną, przy ciągłej wentylacji mieszkania.
Jednak tą różnice trzeba osiągnąć, latem najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja wyposażona w agregat chłodniczy, która schłodzi nam powietrze do pożądanej temperatury. Natomiast rekuperator zapewni świeże powietrze. Tak jak w przypadku poprzedniej instalacji, o klimatyzacji warto pomyśleć na samym początku i wszystko dokładnie zaplanować, da nam to oszczędności i najlepszy efekt.


Więcej na:


Podsumowanie naszych instalacji wentylacyjnych

instalacja rekuperacjiNiekiedy może okazać się, że rekuperator będzie tańszym rozwiązaniem. Jeżeli zdecydujemy się na wdrożenie takiego systemu jeszcze na etapie budowy, jego wykonanie na pewno będzie kosztować o wiele mniej. To doskonałe rozwiązanie, dzięki, któremu można dużo zaoszczędzić. Kupując urządzenie z myślą o chłodzeniu domu w upalne lato, rekuperator wyposażony w bypass będzie niezbędny. Wybierając odpowiedni GCPWC warto zwrócić uwagę na jego możliwości bezinwazyjnego czyszczenia, gdyż niektóre z tych urządzeń powodują powstawanie niebezpiecznego radonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *