Fiskusa boi się nie mal każdy, rozliczanie się z nim jest traktowane jako przykra konieczność, a każde wezwanie w celu wyjaśnienia jakichś niejasności wiąże się z ogromnym stresem, co zatem można zrobić, by się przez zwykłymi ludzkimi błędami zabezpieczyć i nie musieć ponosić z tego tytułu żadnych konsekwencji, choćby w formie konieczności zapłacenia odsetek od błędnie naliczonego rozliczenia.

 

Osoby prywatne i ich rozliczenia – samemu czy wybrać usługi księgowe?

Rachunkowość

Każda osoba, która rejestruje w Polsce dochód zobowiązane jest się na koniec roku z tego rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Zeznanie podatkowe, które należy sporządzić musi zawierać takie informacje jak:

 • przychód
 • koszt uzyskania przychodu i dochodu
 • wysokość wyliczonego podatku
 • dane podatnika

 

Dodatkowo podatnikom przysługują także tak zwane ulgi podatkowe, którą wpływają na wysokość podatku do zapłacenia i to one zwykle sprawiają najwięcej trudności, ponieważ większość osób nie do końca orientuje się co mają prawo odliczyć a czego nie,a co za tym idzie to właśnie te miejsce generują najwięcej błędów. Dawniej rozliczeniami właściwie nikt nie zajmował się bezpośrednio sam, zawsze znalazła się jakaś ciotka czy koleżanka, która przy rozliczeniach pomogła, obecnie coraz więcej osób rozlicza się samodzielnie? Dlaczego? Głownie z racje tego, że dzisiaj jest dostępnych wiele programów komputerowych, które w sporządzeniu rozliczenia pomagają podatnikowi. Jeśli jednak ktoś, sam na podatkach się nie zna, a mówiąc ogólnie z komputerem się nie lubi, wówczas najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z biura rachunkowego, które dokona profesjonalnego rozliczenia, dodatkowo rozliczenie to ma jeszcze jedną zaleta, w przypadku jakichkolwiek błędów, można się od takiego biura domagać odszkodowania.

Rozliczanie firmy – prowadzenie księgowości, rejestracja sprzedaży poprzez kasy fiskalne posnet

Kasa fiskalnaPolskie prawo zobowiązuje niemal wszystkie osoby prowadzące działalność do prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych, które rejestrują wszystkie sprzedaże lub świadczone usługi. Nie dawno polskie prawo uległo ponownej zmianie, ponownie ograniczając liczbę osób (działalności), które są zwolnione z obowiązku stosowania kasy fiskalnej tyczy się pomiędzy innymi:

 • fryzjerów
 • mechaników
 • wulkanizatorów
 • taksówkarzy
 • lekarzy
 • stomatologów
 • doradcy prawni

 

Czyli lista się zawęża, a planowane są już kolejne zmiany, które maja objąć kolejne sektory. Dlaczego rejestrowanie sprzedaży produktów czy usług jest tak ważne. Otóż informacje przechowywane przez kasy fiskalne są podstawą do rozliczenia podatkowego firmy, a co za tym idzie uniemożliwiają jej ukrycie jakichkolwiek dochodów, co w gruncie rzeczy jest praktyka narażająca na straty sam fiskus. Dodatkowo samym przedsiębiorcom ułatwiają one rejestrowanie swoich przychodów, a co za tym idzie także i rozliczanie się. Większość takich urządzeń ma możliwość sporządzenie raportu miesięcznego czy kwartalnego, który jest właśnie podstawa do rozliczeń podatkowych. Jeśli chodzi natomiast o samo rozliczanie firmy, to zwykle w przypadku tych mniejszych działalności jest to księgowość uproszczone, polegająca na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, duże firmy których roczny przychód przekracza 800 tys Euro zobowiązane są natomiast do prowadzenie pełnej księgowości, która jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o ten rodzaj księgowości to musi ona być prowadzona albo przez wykwalifikowanych księgowych, albo zewnętrzne biuro rachunkowe. W przypadku księgowości uproszczonej może ona być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorce lub podobnie jak w przypadku pełnej księgowości przez biuro rachunkowe lub księgowa.


Więcej porad i informacji znajdziesz na:


Podsumowując:

RachunkiFiskus nie musi być taki straszny, trzeba po prostu być przy rozliczaniu z nim czy to w przypadku osoby prywatnej czy tez prowadzącej działalność bardzo skrupulatnym i dokładnym, bo jak wiadomo, może być problem nawet z powodu niewielkiego niedopatrzenia. Dlatego jeśli konsekwencja nie jest nasza mocną stroną, a o podatkach wielu tylko tyle, że są , to w takiej sytuacji lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.