Wbrew pozorom błędy medyczne zdarzają się naprawdę często. Niestety ich mnogość sprawia, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, z którym ma do czynienia. To wszystko prowadzi do niechęci i zaniechania walki o swoje prawa.

Postępowanie w przypadku błędów medycznych

poważne błędy medyczneWśród błędów medycznych możemy wyróżnić różne ich rodzaje. Niestety w niektórych przypadkach zdarzają się poważne błędy medyczne. Takie błędy niosą za sobą bardzo poważne konsekwencje. W niektórych przypadkach w wyniku błędu może dojść nawet do śmierci pacjenta lub jego kalectwa. Poważne błędy mogą wiązać się z nieprawidłowo postawioną diagnozą lub źle przeprowadzonym leczeniem. Tak naprawdę do błędu może dojść na każdym etapie. Udowodnienie błędu lekarzowi, może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, które zostaną wobec niego wyciągnięte. Nie chodzi tutaj o ogromne odszkodowanie dla choregu lub jego rodziny. Mówimy tutaj również o utracie prawa do wykonywania zawodu. Taka utrata może być tymczasowa lub stała. O tym decyduje to, jak poważny był błąd i do czego doprowadził. Wbrew pozorom błędy medyczne spotykane są dość często. Ludzie – a nawet lekarze – nie są nieomylni. Musimy brać to pod uwagę. Dlatego dobrze będzie, gdy w przypadku leczenia poważnych chorób nie będziemy polegać jedynie na opinii jednego lekarza. Czasami warto skonsultować diagnozę oraz formę leczenia z innym lekarzem. To da nam większą pewność i zasugeruje, czy powinniśmy poddać się np. operacji, czy podania silnego leku.

Poważne błędy medyczne mogą chorego kosztować nawet życie. Jednak zanim zaczniemy bawić się w proces, upewnijmy się, że był to rzeczywiście błąd. Lekarz oskarżony o błąd może stracić prawa do wykonywania zawodu. To dlatego decyzja o skierowaniu sprawy do sądu powinna być przemyślana.