W przypadku niektórych projektów bardzo ważną rolę odgrywa czas. Właśnie dlatego często zamiast projektowania rozwiązania od podstaw wybierane są rozwiązania, które dostępne są na rynku. Przykładem może być tutaj chociażby budowa hal. Projekt dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorcy często zajmuje wiele czasu oraz pochłania dosyć spore fundusze.

Hala zbudowana z modułów

hala modułowaW takim przypadku alternatywą może być hala modułowa, która jest uniwersalną konstrukcją dla budynków dowolnego przeznaczenia. Dzięki zastosowaniu modułów można ją dowolnie dostosować do dostępnej powierzchni oraz wymogów inwestora. Bardzo dużą korzyścią podczas stosowania tego typu rozwiązania jest bardzo szybki i łatwy montaż co w znaczący sposób obniża czas wykonania projektu oraz jego koszty. Do największych zalet hal modułowych zaliczyć można między innymi: wcześniej wspomniany szybki i ekonomiczny proces budowy, prosty montaż, jest to demontowalna konstrukcja, rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Z modułów wykonuje się między innymi: szkielet konstrukcyjny budynku, obiekty przemysłowe i usługowe, obiekty rolnicze czy magazyny. Materiałem, który jest wykorzystywany do budowy tego typu obiektów są przeważnie zetowniki zimnogięte z taśmy ocynkowanej. Typowe dostępne rozmiary hal jeśli chodzi o szerokość to: 6, 8, 10, 12, 15 oraz 18 metrów.

Długość z kolei obejmuje wielokrotność rozstawu modularnego ram, który wynosi w większości rozwiązań 4,5m. Ważnym aspektem, który definiuje stosowanie tego typu rozwiązań na terenie kraju jest obciążenie wiatrem oraz obciążenie śniegiem. Przed przystąpieniem do wykonywania projektu z uwzględnieniem hal modułowych należy przeanalizować czy w danym regionie geograficznym nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o nadmierną wietrzność czy obfite opady śniegu.