W dzisiejszych czasach założenie własnego interesu nie jest sprawą zbyt trudną, wystarczy tylko kilka dokumentów i zaczynasz własną działalność. Co nie znaczy jeszcze, że jest to sprawa banalna. Założyć to jedno, a prowadzić to drugie. To właśnie działanie firmy jest mocno regulowane przepisami prawnymi. Jak to wygląda w przypadku biznesu jakim jest prowadzenie składu opału?

Mój biznes – skład opału

wagi platformoweRozpoczęcie działalności nie jest zbyt trudne. Wystarczy posiadać odpowiednią działkę, na której będzie działała firma oraz uzyskać pozwolenia. Prowadzenie składu opału nie jest działalnością koncesjonowaną ani licencjonowaną, jednak do jej uruchomienia potrzebna jest decyzja gminy o pozytywnych warunkach lokalizacyjnych inwestycji oraz wymagane jest posiadanie specjalnie utwardzonego gruntu pod składowanie opału. Funkcjonowanie firmy regulują dodatkowo przepisy BHP oraz PPOŻ. Uruchomienie działalności jaką jest skład opału, wiąże się jednak ze sporymi kosztami inwestycyjnymi. Nawet jeśli działka pod taką działalność jest już posiadana, to trzeba jeszcze zakupić specjalny sprzęt w postaci wag elektronicznych, samochody dostawcze oraz zaopatrzyć się w sam towar. Dlatego planując rozpoczęcie takiego biznesu trzeba już mieć całkiem sporo zgromadzonego kapitału własnego oraz uwzględnić kilka dodatkowych elementów jak np:

  • zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi
  • konkurencję
  • oszacowanie kosztów i zysków

Uwzględnienie wszystkich tych aspektów pozwoli każdemu, kto nosi się z zamiarem założenia własnej działalności, zmniejszyć ryzyko związane z wejściem na rynek, bo jakby nie patrzeć jest to duża inwestycja, a każda inwestycja niesie za sobą prawdopodobieństwo niepowodzenia.

Dobry skład – dobry towar – ekogroszek

skład opałuW składzie opału zaopatrują się rożni klienci: czy to indywidualni czy firmy. Osoby chcące zakupić opał miewają różne potrzeby w zależności od swoich systemów grzewczych, możliwości finansowe a także poglądy. Dlatego skład opału, który chce dobrze prosperować i być konkurencyjny musi posiadać rozbudowaną ofertę, w której znajdą się tradycyjne towary opałowe jak drewno, węgiel i miał, ale także bardziej innowacyjne i zaawansowane, jak dajmy na to ekobrykiet oraz ekogroszek. Te innowacyjne rozwiązania z branży opałowej to tak zwany węgiel ekologiczny czyli o mniejszej szkodliwości dla środowiska. Ekogroszek jest to paliwo stałe, produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczone do produkcji energii cieplnej wytwarzanej w kotłach. Cechą szczególną tego rodzaju węgla jest fakt, że przy jego spalaniu do atmosfery jest emitowane zdecydowanie mniej tlenków siarki niż w przypadku innego węgla.

Rzetelny skład – wagi platformowe, wagi samochodowe

wagi samochodoweO istnieniu składu opału i jego obrotach decyduje to, ilu klientów uda mu się pozyskać i utrzymać. Dlatego tak ważne jest, żeby usługi świadczone w takiej firmie byłe rzetelne i uczciwe. Wystarczy, że klient choć raz poczuje, że został oszukany i już nigdy więcej do składu nie wróci. Co świadczy o rzetelności? Przede wszystkim zgodność ilości zamówienia. Jeśli klient zamawia dwie tony węgla to oczekuje dwóch, a na pewno nie mniej. Skład świadczący profesjonalne usługi powinien być wyposażony w wagi, które pozwolą w dokładny sposób realizować zamówienia. Najczęściej w takich składach stosuje się wagi samochodowe, które pozwalają na kontrolę wagi załadunku, już po umieszczeniu jej na wywrotce. Innym rozwiązaniem są wagi platformowe, które pozwalają na odmierzenie konkretnej ilości opału jeszcze przed załadunkiem. Bez tego rodzaju przyrządów żaden skład opału nie może realizować w profesjonalny sposób swoich zamówień.


 

Więcej informacji:


Podsumowując:

Prowadzenie każdego biznesu wiąże się z dużym ryzykiem, trzeba uwzględnić wiele czynników, przewidywać długoterminowo, a i tak nie zawsze udaje się odnieść sukces. Tym co na pewno pomoże go odnieść jest odpowiednie zaplecze. Specjalistyczny sprzęt, bogate zaopatrzenie i profesjonalna obsługa na pewno wpłynie na pozytywny wizerunek firmy i pozwoli jej się utrzymać na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *