Wycieczki do lasu to bardzo często wybierana opcja na weekend. Odpoczynek na łonie natury pozwala skutecznie pozbierać myśli i poczuć się znacznie lepiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że w polskich lasach żyją pewne małe stworzenia, które mogą stanowić dla nas pewne zagrożenie. Mowa tutaj o kleszczach. Dość często słyszy się o tym, że mnóstwo tych owadów jest nosicielami boreliozy.

Skuteczne badanie kleszcza

kleszcz badanieKleszcze są owadami, które większość życia spędzają na liściach drzew i krzewów. Mnóstwo tych owadów znaleźć można również w trawach. Od jakiegoś czasu insekty te są jednak uznawane za bardzo niebezpieczne ponieważ często ich ugryzienie kończy się zachorowaniem na boreliozę. Kleszcz najczęściej upatruje sobie na naszym ciele takie miejsca gdzie jest najcieplej i nie ma zbyt dużego tarcia. W związku z tym do ugryzień dochodzi najczęściej pod kolanami czy na zgięciu łokci. Niekiedy jednak obecność takiego kleszcza jest dostrzegana dopiero po pewnym czasie do ugryzienia. Bardzo ważną sprawą jest to by kleszcza z naszego ciała wyjąć możliwie jak najszybciej. Chodzi o to, że im dłużej pozostaje on wpięty tym większe ryzyko zachorowania na boreliozę. Skoro mowa o stworzeniu jakim jest kleszcz badanie w kierunku boreliozy mogą Państwo wykonać w prywatnych laboratoriach. Do takiego miejsca musimy dostarczyć naszego kleszcza, który będzie odpowiednio zabezpieczony przed transportem.

Na dzień dzisiejszy kleszcze są niezwykle często spotykane. Problemem staje się to, że pojawiają się one już nie tylko w lasach ale również w parkach w centrum miasta. W związku z tym warto dość poważnie pomyśleć nad zainwestowaniem w środki odstraszające kleszcze. Możemy nabyć je w większości marketów. Najczęściej występują one w postaci sprayu wygodnego w użyciu.