Termografia to technika rejestracji obrazów, polegająca na detekcji promieniowania w paśmie podczerwieni. Promieniowanie zmienia się w obraz, co daje nam możliwość obserwowania i oceniania rozkładu temperatury badanego obiektu. Inaczej mówiąc jest to rejestracja promieniowania emitowanego przez ciała fizyczne, umożliwiająca dokładny pomiar ich temperatury.

Nowoczesne badania i pomiary za pomocą nowoczesnych kamer termowizyjnych

termowizjaPrzez wiele lat pomiar temperatury w trudno dostępnych miejscach stanowił poważny problem. Wielopunktowy pomiar powierzchni i obserwacja zachodzących wówczas zmian bardzo często było niemożliwe do zrealizowania ze względu na brak odpowiedniej aparatury. Rozwój nauki i upowszechnienie się nowoczesnej technologii daje dziś znacznie więcej możliwości niż zwykły pomiar temperatury. Działanie kamery termowizyjnej polega na pomiarze natężenia promieniowania cieplnego emitowanego przez wszystkie ciała posiadające temperaturę wyższą od temperatury 0 K (-273,15°C).
Termowizja, która początkowo była wykorzystywana głównie przez wojsko, dziś ma wiele zastosowań, między innymi w przemyśle, budownictwie, medycynie oraz w wielu innych dziedzinach nauki. Termografia ma zastosowanie w takich dziedzinach jak:

 • nauka
 • medycyna
 • budownictwo
 • przemysł
 • energetyka
 • wyposażenie wojska i policji

Kamery termowizyjne  i badania termowizyjne

badanie termowizyjneW przemyśle technikę termografii wykorzystuje się w celu wyeliminowania anomalii temperaturowych, które mogą być przyczyną powstawania awarii. Dzięki badaniom termowizyjnym możliwa jest kontrola i monitorowanie sprzętu nawet w przypadku bardzo wysokich temperatur np. panujących w piecach hutniczych. To rozwiązanie pozwala na bezpieczne nadzorowanie poprawności działania wszystkich procesów technologiczny, dostarcza też informacji o zużywających się częściach. W ten sposób usterka może zostać zlikwidowana bez potrzeby zatrzymywania urządzenia. Pomiary termowizyjne pozwalają również określić stan obciążenia przewodów w instalacjach elektrycznych, co pozwala uniknąć awarii, a w niektórych przypadkach nawet pożaru. Termowizja w energetyce służy między innymi do badania linii przesyłowych wysokiego napięcia, taką obserwację wykonuje się za pomocą kamery termowizyjnej. Badaniu są poddawane styki połączeń oraz izolatory ceramiczne. W ten sam sposób dokonuje się także kontroli rozdzieli elektrycznych, kominów oraz turbin generatorów pracujących w wysokich temperaturach.
Technika termografii ma również bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystanie kamery termowizyjnej umożliwia sprawdzanie jakości i szczelności izolacji budynków, między innymi jakość materiałów, wykonania oraz zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Daje również możliwość dotarcia do miejsc, które nie są widoczne po zakończeniu inwestycji, a w znaczący sposób oddziałują na koszty eksploatacji związanie z ogrzewanie i chłodzeniem.

Pomiary termowizyjne

ocieplaniePomiary termowizyjne to doskonały sposób na realną ocenę stanu technicznego nieruchomości przed jej nabyciem. Koszt takiego badania nie jest duży, a pozwoli uniknąć inwestowania w mieszkanie, które będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Jeżeli nie lubimy niespodzianek i chcemy podjąć dobrą decyzję warto zdecydować się na takie pomiary. Kamera termowizyjna umożliwi nam między innymi sprawdzenie jakość budynku, miejsca, w których straty ciepła są największe, będzie można także zweryfikować użyte do budowy materiały. To jedyny bezinwazyjny i skuteczny sposób, aby przed zakupem dokładnie skontrolować budynek, co więcej w połączeniu z odpowiednią wiedzą budowlaną można zlokalizować ukryte wady budowlane.
Termowizja wykorzystana w budownictwie umożliwia:

 • lokalizowanie miejsc w przegrodach budowlanych, które przyczyniają się do strat ciepła
 • dokumentowanie uszkodzeń i napraw
 • ocenę poprawności montażu solarki okiennej i drzwiowej
 • badania instalacji grzewczych, kotłowni
 • lokalizowanie nieszczelności oraz wad instalacji wodnych w ścianach i podłogach
 • lokalizowanie miejsce podatnych na powstawanie grzybów i pleśni
 • ocenę montażu instalacji kominowej
 • diagnostykę przeciążeń w instalacjach elektrycznych

Badania termowizyjne w praktyce i na przykładach

ocieplanie poddaszaNajpierw musimy mieć obiekt badań, jak wspominaliśmy badania wykonuje się w budownictwie. Przykład z budownictwa będzie bardzo dobry ponieważ spotykamy się z tym codziennie, nawet sami coś budujemy lub remontujemy, więc jest to znacznie lepszy przykład niż jakiś z przemysłu, gdzie większość z nas nigdy w fabryce nie było.
Jeśli chodzi o budownictwo, zdarza się remontować nasz dom, czy ocieplać. Jeśli sami sobie z tym nie radzimy zatrudniamy firmy które zajmują się remontem, ocieplaniem, a my tylko doglądamy prac. Jeśli chodzi o sam remont, to efekt widzimy końcowy, jednak w ten sposób ciężko ocenić czy praca została dobrze i porządnie wykonana. Opinie w internecie o fachowcach są różne i nie możemy im do końca wierzyć, a nawet jeśli najlepszy przyjaciel nam kogoś poleca to on przecież się może myć. Dlatego właśnie musimy kontrolować całość prac, ale nie możemy stać cały czas i patrzeć. Warto więc ocenić efekt prac, ale używając profesjonalnego sprzętu, a nie gołym okiem. Używając kamery termowizyjnej, częściowo zajrzymy pod elewację, zauważymy np. gdzie tynk jest znacznie cieńszy, zauważymy mikro pęknięcia przez które wychodzi ciepło, sprawdzimy czy rury z ciepła, lub zimną wodą idą tak jak planowaliśmy, warto więc skorzystać z takich usług jak pomiary termowizyjne.
W drugim przypadku gdy zamawiamy ocieplenie poddasza też warto skorzystać z badania termowizją. Dziś najnowszym i najlepszym sposobem na ocieplenie poddasza jest izolacja natryskowa pianą. Pod dużym ciśnieniem jest wyrzucana piana która przylega bezpośrednio do poddasza i tworzy wartę ochronną. Nie jest to tania usługa, ale znacznie lepiej sprawdza się od tradycyjnego styropiany. Jednak, używana piana izolacyjna nie jest tania i po pierwsze warto sprawdzić jakość tej izolacji oraz jakość piany. Jak to zrobić nie pobierając próbki i nie niszcząc naszego ocieplonego poddasza? Ponownie możemy skorzystać badania termowizyjnego. Możemy zaobserwować, a po obliczeniach nawet zmierzyć czy izolacja jest taka jaka powinna i jaka była nam obiecana. Możemy też sprawdzić czy izolacja pianą została wykonana dokładnie, czy nie ma nigdzie „ognisk” ciepła, czyli miejsc gdzie jest jej mniej.
Profesjonalne firmy remontowe i izolacyjne, same posiadają takie kamery termowizyjne, aby pochwalić się jakością swoich usług klientowi.


 

robotnik remontowyWięcej na:


 

Informacje końcowe

Same specjalistyczne kamery termowizyjne nie są tanie, ale dla każdego jest dostępna usługa badania termowizyjnego. W internecie można znaleźć szereg firm oferujących pomiary termowizyjne dla firm i osób prywatnych. Warto w nie zainwestować, gdy mamy wątpliwości o jakość wykonanej usługi remontowej czy budowlanej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *