W dzisiejszych czasach ekologia odgrywa coraz ważniejszą rolę. Rozwiązania, które mają być przyjazne środowisku, stosowane są już w niemal każdej gałęzi przemysłu, dotyczy to także budownictwa. Nowoczesne budynki projektowane są w taki sposób, aby ich budowa oraz późniejsza eksploatacja, w możliwie najniższym stopniu obciążały środowisko naturalne. „Zielony trend” w szczególności uwidacznia się w technice grzewczej. Przyjrzyjmy się zatem kilku nowoczesnym rozwiązaniom, które są stosowane w budownictwie ekologicznym.

Nowoczesna instalacja grzewcza to taka, która wykorzystując odnawialne źródła energii, pracuje w sposób możliwie najwydajniejszy. Budownictwo ekologiczne ogranicza użycie paliw, które w procesie spalania emitują znaczne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, zastępując je energią pochodzącą wprost z natury. Jak takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce?

 

pompyPOMPY CIEPŁA

Pompy ciepła zaliczane są do najnowocześniejszych systemów grzewczych. Nakłady finansowe, jakie trzeba ponieś na montaż tego rozwiązania, są znaczne, jednak zwrot następuje stosunkowo szybko. Pompy ciepła, znane również jako eko-pompy, w swoim działaniu wykorzystują energię cieplną pochodzącą z gruntu. Choć brzmi to skomplikowanie, sam proces wytwarzania energii cieplnej jest stosunkowo prosty – system specjalnych rur pozyskuje ciepło z gruntu, którego temperatura na głębokości 1.5 m waha się w przedziale od +4 do +8 stopni Celsjusza.Jest to stosunkowo niska temperatura, która na pewno nie wystarczy do ogrzania domu, dlatego w dalszym procesie następuje zagęszczenie ciepła i podniesienie temperatury.

Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Pompa ciepła zużywając 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć ok. 4 kWh energii geotermalnej, więc rachunek ekonomiczny wypada niezwykle korzystnie zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela.

 

rekuperatorREKUPERATOR

Nie można montować nowoczesnej instalacji grzewczej, pomijając zaawansowane rozwiązania wentylacyjne. W przypadku tradycyjnej instalacji grawitacyjnej odzysk ciepła nie jest możliwy, zatem można powiedzieć że ogrzane powietrze bezpowrotnie ucieka z wnętrza. Systemy nawiewowo-wywiewne, w których zachodzi rekuperacja, zapewniają natomiast stały dopływ świeżego powietrza, którego temperatura jest identyczna z temperaturą powietrza wywiewanego na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła, który odzyskuje temperaturę z powietrza „zużytego”, oddając je do świeżego. Cały proces jest niemal bezgłośny i zużywa minimalne ilości energii.

 

kolektoryKOLEKTORY SŁONECZNE

To co jeszcze niedawno wydawało się być niemożliwe, dziś jest codziennością. Kolektory słoneczne, zamontowane na dachach domów, są już powszechnym widokiem. Nie ma w tym nic dziwnego – odpowiednio dobrana instalacja w znacznym stopniu wspomaga system grzewczy, a rachunki za ciepłą wodę mogą zostać obniżone nawet do zera! Energia słoneczna może zostać zamieniona również w elektryczną, jednak obecnie jest to jeszcze mało opłacalne.

Co prawda koszt montażu instalacji nie należy do niskich, jednak łatwo można obliczyć po jakim czasie inwestycja ulegnie całkowitemu zwrotowi.

 

kominekKOMINKI

Można by się zastanawiać co w takim doborowym towarzystwie robią przestarzałe i niezbyt ekologiczne kominki. Wbrew pozorom pasują tu jak ulał, gdyż obecnie produkowane kominki nie mogą być określane ani mianem przestarzałych ani nieekologicznych. Należy pamiętać, że drewno to wciąż znacznie „czystsze” paliwo niż węgiel czy gaz, a jeżeli kominek został wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza (DPG), jego praca staje się znacznie wydajniejsza. DPG, wykorzystując system grawitacyjny lub turbinowy, pozwala na rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń, co w znacznym stopniu zmniejsza rachunki za ogrzewanie.
Równie ciekawym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym, które działają na tej samej zasadzie, co kotły CO (ogrzewane jest nie powietrze, a woda doprowadzana do grzejników), pozwalając zachować wszystkie zalety kominków tradycyjnych – oszczędność, niską emisję CO2 oraz walory estetyczne.

Decydując się na nowoczesną instalację grzewczą nie można zapomnieć o podstawach, jakimi są odpowiednia izolacja termiczna i montaż szczelnych okien. Nawet najbardziej wydajny system grzewczy nie zapewni optymalnej temperatury, jeżeli ciepło znajdzie drogę „ucieczki”. Podstawą jest odpowiednie ocieplenie ścian, jednak należy pamiętać także o ograniczeniu strat od strony gruntu oraz dachu.

 


 

ogrzewanie2Ekologiczne i nowoczesne metody ogrzewania:

  • Pompy ciepła
  • Ekopompy
  • Rekuperacja
  • Kolektory słoneczne
  • Kominek z systemem grawitacyjnym
  • Kominek z systemem turbinowym

 


 

ogrzewanie3Więcej porad i przydanych informacji:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *