Ulegając zdarzeniu drogowemu, którego to nie byliśmy winnym mamy prawo wystąpić o odszkodowanie, które zostanie wypłacone z ubezpieczenia winnego zdarzenia. Jak jednak dochodzić swoich praw i o czym musimy pamiętać, jeśli chcemy by wysokość odszkodowania była adekwatna do poniesionych strat? 

Odszkodowanie z OC sprawcy – o czym pamiętać

odszkodowanie z oc sprawcy kolizjiTytułem wstępu należy powiedzieć o kwestiach formalnych – mianowicie o odszkodowanie z OC w wyniku kolizji ma prawo ubiegać się każda osoba poszkodowana znajdująca się w pojeździe, który uległ zdarzeniu, jednak nie będąc jego winowajcą, oznacza to, że takie prawo przysługuje zarówno kierowcy, jak i pasażerem. Konieczne jest posiadanie danych sprawcy, jak i jego oświadczenia odnośnie tego, że był on sprawcą lub lepiej notki policyjnej, z której to jasno będzie wynikać, kto był winnym tego zdarzenia. Jeśli dopełnimy tych minimalnych formalności to o czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Bo pierwsze odpowiednia dokumentacja medyczna – bardzo ważne jest to by od razu po zdarzeniu, jeśli nie było wzywane pogotowi, udać się do punktu medycznego w celu dokonania oględzin urazów i stworzenia danych medycznych. Późniejsza dokumentacja także jest bardzo ważna jeśli chodzi o odszkodowanie z oc sprawcy kolizji, zarówno jeśli chodzi o leczenie, jak i rehabilitację, jeśli takowa była potrzebna – papiery te będą bowiem podstawa do oszacowania uszczerbku na zdrowiu poniesionego w skutek kolizji. tu kolejna ważna sprawa we wniosku do ubezpieczalni opisujemy dokładnie nie tylko samo zdarzenie, ale także przeżycia po nim następujące, to w jaki sposób zdarzenie wpłynęło na nasze życie i na nas. Jest to także ważne element dokonywania oceny szkody, a często te kwestie są przez poszkodowanych pomijany, gdyż uznają oni ze nie powinno się o tym mówić lub też, że nie jest to istotne. 

Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy i to we właściwej sumie musimy dopełnić szeregu formalności, jak i zadbać o właściwe o bardzo szczegółowe wypełnienie wniosku, tylko w takiej sytuacji możemy liczyć na to, że odszkodowanie będzie adekwatne do poniesionych strat.