Każde buty prędzej czy później ulegną zniszczeniu. Materiał wierzchni się wytrze, podeszwa pęknie, lub zetrze się obcas. Właściwa pielęgnacja buta znacznie przedłuży jego trwałość i zaoszczędzi pieniądze na ewentualne wizyty u szewca. Dobór preparatu do czyszczenia zależy od materiału z jakiego są zrobione buty.

Jakie są rodzaje środków do pielęgnacji obuwia?

środki do pielęgnacji butówButy są wykonywane z przeróżnych materiałów. Najczęściej spotykamy naturalną skórę, dermę, zamsz, plastik, czy materiały tekstylne stosowane w obuwiu sportowym. Każdy wymaga innego podejścia w kwestii pielęgnacji. Buty plastikowe nie sprawiają żadnych kłopotów, bo wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką, aby zachować w czystości. Buty skórzane są najbardziej wymagające, ponieważ nie można ich zamoczyć, bo skóra traci wtedy swoją elastyczność i staje się twarda. Środki do pielęgnacji butów dostaniemy w sklepie z artykułami szewskimi, albo w sklepach obuwniczych. Do naturalnej skóry są polecane rożnego rodzaju pasty, kremy, wazeliny i preparaty w sprayu zabezpieczające materiał przed wilgocią. Buty zamszowe należy czyścić bez użycia wody, a jedynie odpowiednią szczoteczką, a następnie spryskać impregnatem do tego rodzaju skóry i poczekać aż wyschnie. Naturalną skórę możemy delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką i poczekać aż wyschnie. Następnie nakłada się warstwę wazeliny, która zabezpiecza ją przed wchłanianiem wody, a potem specjalną gąbeczką nakłada warstwę pasy w kolorze obuwia, która pokrywa wszelkie ubytki i przetarcia powstałe w trakcie użytkowania.

Fachowcy przestrzegają przed stosowaniem różnych nabłyszczaczy do butów, które dają szybki efekt połysku, ale w perspektywie czasu wysuszają skórę i powodują jej blaknięcie. Po nałożeniu porcji pasty do obuwia, najlepiej przez parę minut polerować buty miękką szmatką, która nada naturalny i długotrwały połysk.