Zmorą wielu właścicieli prywatnych domów jest ciągłe, coroczne zalewanie przez wody gruntowe piwnic. Pomimo odpowiedniego odizolowania fundamentu od wody niejednokrotnie zdarza się, że ta woda i tak się dostaje. Świetnym rozwiązaniem na taką przypadłość jest wyposażenie swojego domu w instalację odwodnienia.

Sposób montażu odwodnienia

producent odwodnienia liniowegoCały cykl instalacji całej konstrukcji odwodnienia dzieli się na kilka etapów. Jeśli nie zrobiliśmy jej od razu, w czasie budowy tylko robimy go w czasie gdy budynek został oddany do użytku to musimy zacząć od zrobienia wykopu wokół całego domu o głębokości nieco większej niż głębokość, jakiej sięgają fundamenty. Następnie wsypujemy w wykopaną dziurę drobnych kamieni, bez piasku ani żadnych tego typu rzeczy. W tym momencie możemy zacząć układać rurę, która powinna mieć średnicę minimum stu milimetrów i posiadać odpowiednie otwory, przez które będzie wpływać woda. Producent odwodnienia liniowego powinien nam pomóc w doborze odpowiedniej instalacji dla naszej budowli. Po zainstalowaniu w wykopie odpowiednich rur okrążających nasz dam wraz z odpływem znajdującym się poniżej fundamentu możemy zacząć zasypywanie. Usypujemy wtedy około metrową warstwę wcześniej wspomnianych kamieni, będą one pełnić funkcję swoistego rodzaju filtra oraz zapobiegną zamulaniu się instalacji. Ostatnim etapem jest dosypanie do poziomu gruntu ziemi, tak aby zakryć całą instalację, żeby nie psuła nam całego krajobrazu.

Koszt całej instalacji to około sześciu tysięcy złotych. Zależny jest przede wszystkim od dwóch czynników. Po pierwsze od wielkości całego budynku, a po drugie od głębokości, na jakiej kończą się fundamenty. Dobrze zrobiona instalacja powinna służyć bez żadnych awarii przez minimum kilkanaście lat. Posiadanie owej instalacji odwodnienia znacznie podnosi komfort użytkowania domu.