Każda gospodyni domowa stara się zarządzaj zakupami i zapasami żywności, aby nic się nie zmarnowało. Nie warto kupować żywności na zapas, bo grozi to jej przeterminowaniem, a w konsekwencji zmarnowaniem jedzenia. W dużych sieciach handlowych nie da się przed tym ustrzec, dlatego powstały specjalne firmy zajmujące się tym problemem.

Obowiązkowe odbieranie odpadków spożywczych

odbiór odpadów spożywczychZgodnie z ustawą unijną, każdy producent, sprzedawca żywności, musi utylizować odpadki i przeterminowane produkty. Dopóki produkty są zdatne do spożycia, dopóty mogą być w obrocie handlowym. W momencie przekroczenia daty ważności, produkt musi być wycofany z obiegu i zutylizowany. Odbiór odpadów spożywczych odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, które zgodnie z ustalonym harmonogramem, odbierają od klienta odpadki spożywcze powstałe w trakcie produkcji, lub nie zostały sprzedane przed upływem terminu ważności. Odpady spożywcze są to produkty uszkodzone, niepełnowartościowe, zgniłe, lub wybrakowane. Taki produkt zgodnie z prawem nie może trafić do sprzedaży. Z usług takich firm korzystają sklepy mięsne, spożywcze, duże sieci handlowe, restauracje i punkty gastronomiczne oraz przedsiębiorstwa produkujące żywność. Domowe odpadki możemy samodzielnie segregować i odkładać na tak zwany kompostownik, który potem może zostać wykorzystany jako nawóz dla roślin. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają osoby mieszkające na wsi i posiadające swój własny ogród i warzywniak, ponieważ tam odbiór odpadów jest zbędny. 

Wyrzucanie żywności jest wielkim marnotrawstwem, szczególnie w czasach kiedy tak dużo dzieci jest głodnych i niedożywionych. Odbiór pozostałości spożywczych pomaga unormować i wprowadzić równowagę w systemie produkcji i konsumpcji pożywienia. Właściwe zarządzanie ilością nabywanej żywności, pomaga zmniejszyć ilość powstałych odpadów.