Wizyta u ginekologa nie należy do najłatwiejszych przeżyć, jednak tego specjalistę każda kobieta powinna odwiedzać przynajmniej raz w roku w celu wykonania cytologii. Badania nadal większości pań kojarzą się nieprzyjemnie, a wcale nie musi tak być. Wystarczy wybór nowoczesnego gabinetu, który jest wyposażony w odpowiednie narzędzia, ułatwiające pracę lekarzowi oraz nie wywołujących przykrych odczuć u pacjentki.

Higieniczne i bezpieczne wzierniki ginekologiczne

wziernik ginekologiczny jednorazowyObecnie lekarze ginekolodzy powoli odchodzą od wielorazowych wzierników metalowych, które sprawiają, że kobieta w czasie badania nie czuje się zbyt komfortowo, a samo urządzenie jest dość nieporęczne. Wymaga również niekiedy pomocy asystenta, przed badaniem należy je sterylizować i ogrzewać. Większość gabinetów lekarskich zaopatruje się w tej chwili we wziernik ginekologiczny jednorazowy z tworzyw sztucznych. Koszt pojedynczego przyrządu jest tańszy niż sterylizacja wziernika metalowego, a przy tym samo urządzenie jest bardziej higieniczne. Jednorazowe wzierniki ginekologiczne są umieszczane w pojedynczych, sterylnych opakowania, które lekarz otwiera tuż przed badaniem. Dzięki temu ryzyko zakażenia grzybicznego lub bakteryjnego jest praktycznie zerowe. Tworzywa, z których produkowane są wzierniki utrzymują temperaturę pokojową, więc przyrządów nie trzeba ogrzewać, a pacjentki nie odczuwają dyskomfortu w czasie badania.

Należy zauważyć, że ginekologiczne wzierniki jednorazowe są przezroczyste, co znacznie ułatwia lekarzowi ocenę stanu pochwy i szyjki macicy. Dodatkowo są one wyposażone w poręczne uchwyty oraz śrubę, utrzymującą rozwarte urządzenie w stabilnej pozycji. Wybór wzierników jednorazowych jest bardzo szeroki, istnieje kilka rozmiarów oraz rodzajów przyrządów, które można dopasować do wieku i wagi pacjentek.