Praca młodego rolnika w dzisiejszych czasach znacząco różni się od tej sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Wszystko dzięki wszechogarniającej nowoczesnej technologii, która z jednej strony ułatwia uprawę roli, a z drugiej wymaga odpowiedniej eksploatacji i konserwacji urządzeń.

Jak wprowadziłem nowoczesność w rodzinnym gospodarstwie rolnym

części do opryskiwaczyNowoczesne i precyzyjne urządzenia przejęły obowiązki ręcznej i często żmudnej pracy rolników. Współczesny rolnik, jest nie tylko fachowcem w dziedzinie uprawy i hodowli, ale równie posiada wszechstronną wiedzę techniczną. Tak też było w naszej rodzinie, od młodych już lat, uczestniczyłem w pracach rolniczych. Towarzyszyłem rodzicom w zbiorach, sianiu, pielęgnacji i karmieniu zwierząt i wszystkich innych czynności przypisanych do tej dziedziny i stylu życia. Muszę jednak powiedzieć, że nowoczesność i wykorzystanie w pełni nowych technologii dopiero wprowadziło moje pokolenie. Pamiętam, że jako już pełnoletni chłopak, namawiałem rodziców do kupna nowoczesnego opryskiwacza. Nie było to łatwe, gdyż rodzice wciąż byli zwolennikami starych sprawdzonych metod. Dopiero gdy mój głos zaczął bardziej się liczyć, a dodatkowo przedstawiłem wszystkie zalety opryskiwacza i możliwości pozyskania środków na jego zakup, udało się uzyskać od nich zgodę. Niezwykła wydajność urządzenia, komfort użytkowania, oraz dostępność części do opryskiwaczy i możliwości ich rozbudowy sprawiły, że szybko inwestycja się zwróciła, a tym samy uruchomił się cały proces udoskonalania innych procesów związanych z uprawą roli.

W niedługim czasie większość prac, wykonywały za nas maszyny, począwszy od zbierania, poprzez pakowanie, a skończywszy na ponownym sianiu. Staliśmy się ekspertami w tych dziedzinach, nie tylko pod kątem prawidłowych metod upraw, ale również wykorzystania i eksploatacji maszyn rolniczych, które wciąż stają się coraz wydajniejsze, a części i podzespoły coraz bardziej wytrzymałe i bezobsługowe.