Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób butelki zostają opakowane w zgrzewkę? Oczywiście, część z was powie, że na pewno zajmuje się tym jakaś specjalistyczna maszyna. Macie rację! Ale czy ktoś z was wie, jak dokładnie nazywa się ta maszyna i jakie ma właściwości?

Tunel, który obkurcza folię na przedmiotach

tunele obkurczająceMaszynami, które zajmują się zmniejszeniem objętości folii na różnych produktach, czyli de facto jej dopasowaniem do kształtu produktów, są tunele obkurczające. Wyobraźcie sobie linię produkcyjną w fabryce, np. gazowanych napojów, produkowanych w puszkach. Jest oczywiście część, która stricte zajmuje się wyprodukowaniem napoju, jest też część linii, która zajmuje się jego umieszczeniem w puszkach, a później zgrupowaniem w postaci zgrzewek. Powiedzmy, że każda zgrzewka liczy sobie 16 puszek. Są one ustawiane w kwadrat i opakowywane w folię przez, np. foliowarkę. Dalej suną taśmą i trafiają do tunelu, który umiejscowiony jest na samym końcu linii, kończąc proces pakowania. W jego wnętrzu, pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury, następuje obkurczenie folii i idealne zabezpieczenie produktów przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Tunele mogą mieć bardzo różne wymiary komory, w której następuje owo pomniejszenie folii, a co za tym idzie, mogą odpowiadać za opakowanie różnych produktów. Czasami mogą być to pojedyncze przedmioty, a innym razem, jak w przypadku puszek z napojami gazowanymi, opakowania zbiorcze.

Tunele grzewcze zwane też tunelami termokurczliwymi wyposażone są oczywiście w pas transmisyjny, który pozwala na płynne zachowanie cyklu produkcyjnego w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki temu nabywca owego urządzenia nie musi martwić się montażem go na zbudowanym pasie transmisyjnym, ale może zgrać urządzenie z już posiadanymi sprzętami.